Ekonomist Selçuk Geçer Fırtına Öncesi Sessizlik Uyarısı Yaparak Altın Ve Dolar Tahminini Açıkladı!

Ekonomist Selçuk Geçer yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmeleri değerlendirerek bunların piyasalara yansımalarına dair yorumlarda bulundu. Dolar ve altın yükselecek mi? Gram altın ne kadar olacak?

Ekonomist Selçuk Geçer Fırtına Öncesi Sessizlik Uyarısı Yaparak Altın Ve Dolar Tahminini Açıkladı!
Türk ekonomisinde çok hareketli günler yaşanıyor. Türkiye'de piyasaların tamamında Türk lirası aleyhine bir trend meydana gelirken bunun terse çevrilmesi için yoğun bir mücadele veriliyor. Ekonomist Selçuk Geçer son günlerde yaşanan olayları değerlendirerek altın ve dolar piyasasına yönelik yorumlarda bulundu.

Türkiye'deki gelişmelerin yabancıların ilgisini çektiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Bütün dünyada Türkiye'deki Merkez Bankası'ndaki başkan değişiminin ekonomiye etkileri konuşulmaya başlandı. Tün dünyada bir tedirginlik oluştu. Yabancılar Merkez Bankası'ndaki değişimlere şüpheyle yaklaşıyorlar. 20 ayda 4 defa Merkez Bankası başkan değişimi yapılması sorgulanır hale geldi. Türkiye'de doların baskılanma nedeni ise ithalat odaklı bir ekonomiden kaynaklandığı belirtiliyor. Üretmeden bu sorunları aşamayız.” dedi.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Altın fiyatlarına dair değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell bir konuşma yaptı. Powell o konuşmada talep artabileceğini ve bunun enflasyonun üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağını söyleyerek herhangi bir faiz artırımı yapmayı düşünmediklerini ilan etti. Bu açıklamalardan sonra ABD Hazine tahvilleri artık pes etti ve 1,60'ın aşağısına doğru gevşemeye başladı. Altın piyasası ise buradan aldığı güçle toparlanma sürecini başlattı. Bu süreç çok hafif fiyat yükselişleri ile oluyor. Bir süre sonra ons altında 1800 doların üstü ve arından da 2000 dolar üzeri görülebilir.” ifadelerini kullandı.DOLAR KURU ARTACAK MI?

Dolar kurundaki beklentilerini açıklayan Selçuk Geçer, “Yabancı yatırımcılar Türk lirasından kaçmak için ellerinden geleni yapıyorlar ve yapacaklar. Bu da kurdaki sert hareketleri beraberinde getirecek. Bugün ekranda görülen 7,90 TL rakamları fırtına öncesi sessizliktir. Yabancılar tamamen çıkana kadar bu fırtına devam eder. Yabancılar çıkarken o kadar büyük tahribat verir ki kurdaki yükseliş eğilimi hızlanır. Cumhurbaşkanı Erdoğan buna önlem olmak için vatandaşlardan yastık altındaki döviz ve altınların bankalara yatırılmasını isteyerek onları ekonomiye kazandırmayı düşünüyor. Geçmişte de bunlar oldu ve sonuç dolar kurunda ataklar oldu. Doların ikiye katlandığı bir anda görebiliriz. Gidişat onu gösteriyor.” şeklinde konuştu.GRAM ALTIN KAÇ TL OLUR?

Gram altın fiyatına dair tahmin yapan Selçuk Geçer, “Altın fiyatlarının yükseliş eğilimlerini hızlandıracak gelişmeler meydana geliyor. Bunlara bağlı olarak ons alton 2300-2500 dolar seviyelerine yükselme eğilimi sürdürecek ve ardından da bu yükseliş eğilimi sürecek. Gram altın da bu etkiyle yükselecek. Gram altında 540 TL seviyesine geri döneceğiz. 2021 yılı içerisinde en iyi ihtimal 700 TL'de en kötü ihtimal 1.000 TL'de bir gram altın görebiliriz.” açıklamasını yaptı.

Not: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgilendirme amaçlı Selçuk Geçer'in yapmış olduğu açıklamalardan derlenerek haberleştirilmiştir, yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)