Ekonomistler 2021'in İlk İki Ay Kritiğini Yaptılar! Mart'ta Piyasalarda Neler Olacak?

Ekonomistler, piyasalar için ilk iki ayın tedbirli yaklaşımlar ile geçirildiğini dile getirerek, kritiklerini yaptılar.

Ekonomistler 2021'in İlk İki Ay Kritiğini Yaptılar! Mart'ta Piyasalarda Neler Olacak?
Ekonomistler, piyasalar için ilk iki ayın tedbirli yaklaşımlar ile geçirildiğini dile getirerek, kritiklerini yaptılar. Altın onsunun başladığı yolda 1956 dolardan 1760 dolar düzeyine kadar gerileme yaşadığını belirttiler. Dolar kurunda ise ilk ay içinde 7.51 lira ve 6.90 lira bantları arasında dalgalanmanın ve fiyat değişimlerinin hakim olduğunu belirttiler.

İlk İki Ay Neler Oldu?

İki aylık kritik bazında, borsada, dolar kurunda ve altında olmak üzere her 3 kategoride de değer kayıplarının gündeme geldiğini belirttiler. İki ay içinde yükselişlere şahit olan kelemler ise gümüş, petrol ve sanayi endeksi olarak açıklandı.

Ekonomistler borsada, dolar ve altında düşüş yaşanmasına rağmen temkinli hareketler ile daha iyimser bir havanın ilk iki ay içinde hakim olduğunu ve bunun Mart başına da yansıdığını ifade ediyorlar.

Diğer yandan yabancı kaynaklar ise Türkiye için daha olumlu raporlar yayınladılar. Ekonomistler Fitch’in Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘’BB’’ olarak teyit etmesi ardından negatiften durağana doğru yapılan geçişin kuru baskılamakta etkili olduğunu ve borsada da pozitif etkilerin elde edilmesine katkı sunduğunu belirttiler.

Analistler, 2021’in ilk iki ayında dikkat çeken detayın ise yabancı kaynaklı analiz şirketlerinin dolar kuru için 2021 yılı içinde 6,50 lira fiyat tahminini açıklamaları olduğunu belirttiler. Diğer yandan aşılama süreci ile olumlu gelişmelerin ise tüm ülkelerin ekonomilerinde bir nebze de olsa toparlanmayı gündeme getirdiğini belirtiyorlar.

Mart Ayında Yaşanacaklar Neler?

Ekonomistler, Mart ayı başında ekonomilerin açılacağı ve iyileşeceği yönündeki beklentilerin ise petrol fiyatlarını yükselttiğini belirttiler. Brent petrol varil fiyatı 55 dolar seviyesinden 65 dolar seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Bu %26 oranında değer kazanımı ile Mart ayına girerken başarılı bir tabloyu yansıttı.

Ekonomistler bu gelişmeler ardından yatırımcı gözünün artık Mart ve Nisan ayları içinde yaşanacaklarda olduğunu söylüyorlar. Bu süreç ile ilgili kritik yaparken ise enflasyonun yükseldiğini, faizlerin yükseleceğini, korku endeksinin arttığını belirtiyorlar. Mart ayında piyasaya dalgalanmalarına işaret ediyorlar. Mart başında dolar yükseliş yaparken, borsada ise artık hisse seçiciliğinin önde olacağını belirttiler.
Yorumlar (0)