Ekonomistler Değerlendirdi: Merkez Bankası Parasal Sıkılaşma Politikası Ne Olur, Kredi Faizleri Düşer Mi, Artar Mı, Ne Zaman Düşecek?

Ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından yapılan enflasyon açıklaması sonrasında ilerleyen günlerdeki durumu değerlendirdi. Özellikle de ev almak isteyenlerin konut, araba sahibi olmak isteyenlerin araç ve acil nakit paraya ihtiyacı olanların ihtiyaç kredisi paketlerindeki beklentileri hakkında yapılan değerlendirmeler merak konusu oldu. Peki, kredi faizleri düşecek mi, artar mı,

Ekonomistler Değerlendirdi: Merkez Bankası Parasal Sıkılaşma Politikası Ne Olur, Kredi Faizleri Düşer Mi, Artar Mı, Ne Zaman Düşecek?

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş ve enflasyon rakamlarında ki tırmanış sonrasında ne yazık ki Merkez Banası pandemi nedeniyle başlattığı parasal genişleme politikasını bırakarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı. 

Yaşanan gelişmeler sonrasında pandemi döneminde tarihin en düşük seviyelerini gören kredi faiz oranları rakamları ne yazık ki büyük bir hızla yükselişe geçerken kredi ihtiyacı olan vatandaşlarda faiz oranları ne zaman düşecek sorusunun yanıtını aramaya başladı. 

KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ? ARAÇ, İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE OLUR?

Ne yazık ki piyasada yaşanan dalgalanmanın devam etmesi bekleniyor. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekmek isteyen kişiler için yaşanan dalgalanma kredi faiz oranlarında artış anlamına gelirken enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sona ermeden kredi faiz oranlarında bir indirim yapılması beklenmiyor. 

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde "Bu noktada AOFM tarafında belirleyici etkiye sahip olan enstrümanlar, genelde GLP etrafında maliyeti şekillenen geleneksel repo ihaleleriyle bankalara sağlanan likidite ve gecelik borç verme maliyetleri olarak görünüyor. Bankaların kaynak maliyetlerine aktarım mekanizması üzerinden geçiş etkisi, realitede faizlerin artmasını sağlayarak kredi büyümesini hala yavaşlatan bir etki sağlıyor.

GLP bir referans olarak şu aşamada fonlamanın üst bandı olduğundan dolayı, AOFM de artmaya devam edecektir. Ancak enflasyon beklentileri bozulma eğilimini devam ettirmektedir. Merkez Bankası'nın da geçici olarak görülebilecek enstrümanlar üzerinden sıkılaşma eğilimi göstermesi, politika belirsizliği anlamında bir fiiliyat yaratmaktadır" diyerek kredi faiz oranlarının enflasyon rakamları düşmeden mümkün olmadığına dikkat çekti. 

KREDİ FAİZLERİ ARTAR MI?

Evet, beklenti ne yazık ki kredi faiz oranlarında bir yükseliş yaşanacağı yönünde. Merkez Bankası tarafından Kasım ve Aralık ayında yapılacak olan PPK toplantısı ile dolar kurunda yaşanan yükselişin devam etmesi halinde zorunlu olarak faiz artışı kararı alınabileceği belirtilirken politika faiz oranı için yapılan artışlar bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarına da yansıtılıyor. 

PARASAL SIKILAŞMA NE DEMEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasada ve ekonomide yaşanan gelişmelere bağlı olarak parasal genişleme ve parasal sıkılaşma olmak üzere iki farklı politika izlemektedir. Parasal genişleme politikasında piyayasa düşük faiz oranı ile ucuz likidite yani para kaynağı sağlarken piyasada paranın bollaştığı ve enflasyonun yükseldiği dönemlerde ise parasal sıkılaşma politikası uygular. 

Bu politika kapsamında bankaların fonlama maliyetleri yükselirken yine yapılan bazı değişiklikler ve oranlar ile bankalardan para toplanır. Piyasada para azaldığı için kredi faiz oranları yükselir. 

Emlak365.com