Ekonomistler TCMB'nin Ekim 2020 PPK Toplantısından Faiz Artırımı Bekliyorlar

Merkez Bankası'nın uzun zamandır devam ettirdiği düşük faiz politikası Eylül döneminde bozulmuştu. Eylül PPK toplantısında faiz artırımı kararı alan Merkez Bankası'nın Ekim 2020 PPK toplantısında vereceği karar merak konusu. Ekonomistler ise karara ilişkin görüşlerini ilan ettiler.

Ekonomistler TCMB'nin Ekim 2020 PPK Toplantısından Faiz Artırımı Bekliyorlar

Temmuz 2019 döneminden 2020 Temmuz dönemine kadar faiz indirimi politikasını devam ettilren Merkez Bankası 2020 yaz döneminde sabit faiz kararları almıştı. Bir süre politika faizlerini yüzde 8.25 puan seviyesinde tutan TCMB Eylül 2020 PPK toplantısında 200 baz puan artırım kararı aldı. 

EKONOMİSTLERİN EKİM PPK BEKLENTİLERİ

Merkez Bankası'nın son adımının ardından ise gözler Ekim 2020 PPK toplantısına çevrildi. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan Ekim PPK toplantısına ilişkin ilk tahminler ise açıklandı. AA Finans'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 22 Ekim Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anket sonuçları belli oldu. 

Toplam 17 ekonomistin katıldığı ekim ayı para politikaları kurulu toplantısı faiz kararı anketinde ortak görüş ise faiz artırımının devam edeceği şeklinde. Beklentilerin çoğu ise 100 baz puan ile 200 baz puan faiz artırımı. 

EKİM PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında gerçekleştirilecek olan Ekim PPK toplantısı ayın 22'sinde Peşembe günü gerçekleştirilecek. PPK kararları ise aynı gün saat 14.00'de açıklanacak.

Emlak365.com

Yorumlar (0)