Ekonomistlerin Mayıs Ayı Enflasyon Tahmini Beklentisi 2021 Açıklandı!

Foreks tarafından 17 katılımcı ile gerçekleştirilen Nisan ayı enflasyon anketi sonuçları açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Nisan 2021 enflasyonu rakamları için Foreks tarafından gerçekleştirilen anket sonucu ile ekonomistlerin enflasyon tahmini de belirlenmiş oldu. Peki, 2021 Nisan ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak,

Ekonomistlerin Mayıs Ayı Enflasyon Tahmini Beklentisi 2021 Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan TÜFE enflasyon rakamı için geri sayım başladı. Açıklanacak olan enflasyon rakamları kira zammından, memur ve emekliye enflasyon farkı hesaplamasına, Merkez Bankası politika faizi kararından doğum borçlanmasına kadar farklı pek çok kesimi etkilediği için milyonlarca kişi tarafından da yakından takip ediliyor. 

MAYIS AYI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ 2021 YÜZDE KAÇ, NİSAN 2021 ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜKSELECEK Mİ, DÜŞECEK Mİ?

Ekonomistler tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon tahmini ilan edildi. Açıklanan rakamlara göre TÜİK TEFE TÜFE enflasyon tahmini yükselişini sürdürdü. Nisan ayı TÜFE beklentisi yüzde 1.80 olarak gerçekleşti. Foreks tarafından 17 banka ve kurum temsilcisi ile gerçekleştirilen anket çalışmasına göre Nisan ayı TÜFE beklentisi aylık tahmini yüzde 1.70 artış yaşanacağı yönünde gerçekleşirken yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 17.30 ve ortalama yüzde 17,17 olarak ilan edildi. 

Ankete katılanlar arasında aylık TÜFE beklentisi için en düşük tahmin yüzde 1.07 ve en yüksek tahmin ise yüzde 2,07 olarak gerçekleşti. En yüksek yıllık TÜFE beklentisi ise yüzde 17,58 olarak ilan edilirken en düşük yıllık TÜFE beklentisi ise yüzde 16,44 olarak gerçekleşti.

2021 NİSAN AYI ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından Nisan 2021 enflasyon rakamları 3 Mayıs 2021 tarihinde ilan edilecek. Söz konusu rakamlar Mayıs ayı içerisinde açıklandığı için halk tarafından Mayıs ayı enflasyonu olarak anılmakla beraber aslında açıklanan rakamlar Nisan ayına ilişkin enflasyon verisi olarak ilan ediliyor. 

Yorumlar (0)