Ekonomistlerin Merkez Bankası Aralık Ayı Faiz Kararı Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı!

Blomberg HT Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı beklentisi tahmini anketi yayımlandı.

Ekonomistlerin Merkez Bankası Aralık Ayı Faiz Kararı Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı!
Blomberg HT Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı beklentisi tahmini anketi yayımlandı. Aralık ayı toplantısına sayılı günler kala TCMB Aralık 2020 toplantısı öncesinde verilecek olan karar içen beklenti anketi sonuçları açıklandı.

Dolar kuru, altın fiyatları, bankaların kredi faiz oranları ve 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları için büyük önem taşıyan TCMB Aralık ayı faiz toplantısı öncesinde beklenen anket sonuçları yayımlandı. Bloomberg HT ekonomi servisi tarafından yayımlanan beklenti anketi verilerinin sonuçları kamuoyuna açıklandı.

MERKEZ BANKASI FAİZ BEKLENTİSİ ARALIK 2020 ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 24 Aralık 2020 Perşembe günü açıklanacak olan yılın son faiz kararı öncesi beklenti anketi verileri yayımlandı.

Bloomberg HT tarafından açıklanan anket sonuçlarına göre Merkez Bankası bu sene bir ilki yaşatacak ve 2. kez üst üste faiz artırımı kararı açıklayacak.

Bloomberg HT Araştırma Merkezi tarafından 21 kurumun katılımı ile gerçekleştirmiş olduğu anket çalışmasına göre Merkez Bankası tarafından yıl yeni bir faiz artışı kararı ile sonlandırılacak.

Ankete katılan 21 kurum tarafından açıklanan faiz beklentisi rakamlarına göre medyan beklenti 150 baz puan faiz artırımı kararı çıkacağı yönde gerçekleşti. Ankete katılan kurumlardan en  düşük faiz beklentisi tahmini 75 baz puan olarak gerçekleşirken en yüksek faiz artırımı kararı beklentisi ise 200 baz puan olarak gerçekleşti.

MERKEZ BANKASI ARALIK 2020 FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Tüm Türkiye'nin ve piyasaların merakla beklemiş olduğu faiz kararı 24 Aralık 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından saat 14:00 itibari ile alınan karar ilan edilecek ve TCMB resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek.

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Şu anda uygulanan politika faiz oranı yüzde 15 olarak uygulanıyor. Hatırlanacağı üzere bir önceki toplantıda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal son derece sert bir faiz artışı kararına imza atmış ve politika faiz oranını yüzde 15 seviyesine yükseltti.
Yorumlar (0)