Elektrik Faturalarının 120 TL'si Devletten! Kimler, Nasıl Alacak?

Tam kapanma sokağa çıkma yasakları kapsamında vatandaşlar tüm vakitlerini evlerinde geçirmeye başladılar. Haliyle de elektrik tüketimleri arttı. Kabaracak olan faturalar nedeniyle devletin elektrik faturası yardımları araştırılmaya başlandı. Devlet elektrik faturası desteğini kimlere veriyor? Elektrik faturası desteği nasıl alınır?

Elektrik Faturalarının 120 TL'si Devletten! Kimler, Nasıl Alacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çok sayıda sosyal yardım programı bulunuyor. Bu sosyal yardım programları aracılığı ile vatandaşlar çeşitli konulşarda nakit veya diğer türden sosyal yardım ödemesi alabiliyorlar. Bu şekilde hayatlarını idame ettiren ihtiyaç sahibi vatandaşlar devlet desteği ile yaşamlarını sürdürüp geçimlerini asgari de olsa temin edebiliyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sulan sosyal yardımlardan birisi de Elektrik Tüketim Desteği oldu. Pandemi süreci ve tam kapanma sokağa çıkma yasakları nedeniyle vatandaşlar evde daha çok vakit geçirip daha fazla elektrik tüketimi yapmaya başladılar. Bu durum da elektrik faturası yardımlarına olan alakayı arttırdı. 

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yıllardır belirli mikyarlarda Elektrik Tüketim Desteği adı altında elektrik faturası yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın kimlere verildiği merak ediliyor. Yapılan bilgilendirmeye göre 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında bulunan düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi hanelere elektrik faturası yardımı yapılıyor. 

ELEKTRİK FATURASI YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektrik faturası yardımı almak için nereye başvuracaklarını araştıran vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan cevap geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik faturası yardımı için herhangi bir başvuru işleminin yapılmasına gerek yok. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan düzenli olarak sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi hanelere bu yardımlar otomatik olarak verilmektedir. 

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NE KADARDIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yardımların miktarlarını elektrik kullanımına ve hanede yaşan kişi sayısına göre belirlemektedir. Buna göre 2 kişilik bir aile için ayda 75 kWh, 3 kişilik bir aile için ayda 100 kWh, 4 kişilik bir aile için ayda 125 kWh, 5 ve daha fazla üyeli aileler içinde ayda 150 kWh karşılığı nakit tutar ihtiyaç sahibi ailelere ödenmektedir. Vatandaşlara en fazla ayda 120 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelerin alınabilmesi için PTT şubelerine kimlik kartı ve elektrik faturası ile başvurulması gerekmektedir. 

Yorumlar (0)