Eleştirilere Rağmen Kripto Para Kullanımı Genişleyecek

Harran Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hasan Bardakçı, genel olarak programlanabilir dijital paralar olarak adlandırdığımız kripto paraların dijital sistemde doğuşundan bu yana önemli bir yayılma hızına sahip olduğunu söyledi.

Eleştirilere Rağmen Kripto Para Kullanımı Genişleyecek
Harran Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hasan Bardakçı, genel olarak programlanabilir dijital paralar olarak adlandırdığımız kripto paraların dijital sistemde doğuşundan bu yana önemli bir yayılma hızına sahip olduğunu söyledi. İlk ortaya çıkışından itibaren geçen 11 yıllık süre boyunca birçok altcoin arasından Bitcoin’in daha önemli bir fark yarattığını belirtti. Blok zincir teknolojisi ile dijital paraların gelecekte değer kazanacağını açıkladı.

Bitcoin Aracısız Ödeme Aracı Haline Geldi

Kripto paralar gelecek vadediyor mu sorusunu cevaplayan Bardakçı, dijital ortamda doğrudan kişiden kişiye ödeme imkânı sunan Bitcoin’in piyasalarda ödeme aracı haline geldiğine dikkat çekti. Şirketlerin açık protokoller ve bağımsız uygulamaları ile merkeziyetsiz bir sistem içinde çalıştıklarına vurgu yapan Bardakçı, bu sistem ile borç alma/verme, portföy yönetimi gibi işlemlerin sürdürüldüğünü kripto paraların bir bakıma verdiği hizmetler ile ihtiyaçları karşıladığını dile getirdi. Bardakçı, bu yönüyle kripto paraların ileride daha kullanışlı hale geleceğini söyledi.

Serbest Piyasa Ekonomisine En Uygun Para

Kripto para ve Bitcoin üzerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak Facebook, Amazon ve Tesla gibi köklü devletlerinde dijital para projeleri üzerinde çalıştıklarını hatırlatan Bardakçı, şirketlerin ortak dijital paralardan ayrı olarak mevcut müşterine sunacağı kendi dijital para birimlerini ortaya koyacağını işaret etti. Şirketlerinde belli kripto paralar ile yatırım yaptığını belirten Bardakçı, bir merkeze bağlı olmaması ve takip edilememesi yönüyle dijital paraların tercih edildiğinin anlaşıldığını söyledi.

Bireylerin müdahalede bağımsız olduğuna dikkat çeken Bardakçı, serbest piyasa sistemi için dijital paranın en uygun para olduğunu vurguladı. Aşırı serbestliğin dijital paralarda hareketlilik yarattığını hatırlatan Bardakçı, gelecek dönemde Bitcoin’in yanında Ethereum, Polkadot, Chanlink gibi kripto paraların daha da önem kazanacağını belirtti.
Yorumlar (0)