Emekli Bayram İkramiyelerine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emeklilere verilen müjdenin detayları oldukça merak ediliyor. Emekli bayram ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak? Geçmişteki enflasyon oranları da hesaplamaya katılacak mı? Son yılın enflasyonu ile mi emekli bayram ikramiyesi zammı belirlenecek?

Emekli Bayram İkramiyelerine Ne Kadar Zam Yapılacak?
Türkiye'de emekli vatandaşları heyecanlandıran bir gelişme yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere müjde vermiş ve bayram ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağını duyurmuştu. Milyonlarca emekliyi etkileyecek olan bu zam haberinin ardından herkes bu zam oranının ne kadar olacağını merak etmeye başladı.

BEKLENEN ZAM 3 YIL SONRA  GERÇEKLEŞİYOR

Emekli bayram ikramiyesi uygulaması Türkiye'de 2018 yılında başlatıldı. Bu uygulama kapsamında emekli vatandaşlara, dul ve yetim aylığı alanlara, şehit ve gazi yakınlarında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde olmak üzere yılda iki defa 1.000'er TL emekli bayram ikramiyesi ödeniyor. 3 yıl boyunca ödenen emekli bayram ikramiyeleri vatandaşlara 1.000 TL olarak ödendi. Geçtiğimiz yıl emekli bayram ikramiyelerine zam yapılmasına yönelik büyük bir talep ortaya çıksa da bu zam gerçekleşmedi.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021 yılı emekli bayram ikramiyelerine zam yapılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zam oranının enflasyon miktarınca olacağını söylemesi ise kafaları karıştırdı. Şimdi emekliler bayram ikramiyelerinin verilmeye başlandığı 2018'den sonraki toplam enflasyon oranında mı yoksa son bir yıllık enflasyon oranında mı zam alacaklarını merak etmeye başladılar.

3 YILLIK ENFLASYON MU DİKKATE ALINACAK?

Yapılan hesaplamaya göre Mayıs 2018 ile Mart 2021 tarihleri arasında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarında yüzde 50,3 oranında artış meydana geldi. Bu oran dikkate alınırsa emekli bayram ikramiyelerine 503 TL zam yapılacak. Emekli bayram ikramiyelerinin enflasyon karşısında erimesinin telafi edilmesi için 3 yıllık zam bekleyen emeklilerin bu talepleri yerine getirilirse emekli bayram ikramiyeleri 1.503 TL'ye çıkacak.

2020 YILI ENFLASYONU DİKKATE ALINIRSA ZAM YÜZDE KAÇ OLACAK?

Emekli bayram ikramiyelerine yapılacak zam oranına ilişkin bir diğer hesaplama ise 2020 enflasyon rakamları üzerinden zam yapılması oldu. Eğer bu rakam dikkate alınırsa yüzde 14,6 oranında zam uygulanacak. Bu şekilde emekli bayram ikramiyelerine 146 TL'lik zam yapılması uygun görülecek. Bu zam sonucu emekli bayram ikramiyeleri 1.146 TL'ye çıkacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Emekli bayram ikramiyesi zammı üzerinde yaşanan tartışmalara son noktayı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan koyacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün yapılacak kabine toplantısının ardından gerçekleştireceği konuşmada emekli bayram ikramiyelerine uygulanacak olan net zammı açıklaması bekleniyor.
Yorumlar (0)