Emekli Bayram İkramiyelerine Yüzde Kaç Zam Yapılacak! Üç Ayrı Zam Formülü Masada!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilere müjdelediği bayram ikramiyesi zammına ilişkin büyük bir merak yaşanmaya devam ederken zamların miktarı konusunda üç farklı formül gündeme geldi. Emekli bayram ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak?

Emekli Bayram İkramiyelerine Yüzde Kaç Zam Yapılacak! Üç Ayrı Zam Formülü Masada!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta bir açıklama yaparak emekli bayram ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağını açıklamıştı. Ancak bu enflasyon oranının ne olduğu belli olmamıştı. Hükümet kaynaklarından sızan kulis bilgilerine göre emekli bayram ikramiyeleri zammı için 3 ayrı formülün gündeme geldiği bildirildi.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli bayram ikramiyelerine 6 ayda bir enflasyon oranında zam yapılması gündeme gelen ilk formül oldu. Buna göre emekli maaşlarına yapılan zam gibi emekli bayram ikramiyelerine de 6 ayda bir zam yapılacak. Bu formül devreye sokulursa Ramazan ayı emekli bayram ikramiyeleri için Ocak 2021 emekli maaş zamları uygulanacak. Bu durumda emekli bayram ikramiyelerine yüzde 8,36 oranında zam yapılacak ve Ramazan Bayramı öncesinde 1.083 TL bayram ikramiyesi emeklilere ödenecek. Temmuz ayında ödenecek olan Kurban Bayramı emekli bayrak ikramiyesi için ise Temmuz 2021 emekli maaş zammı oranı beklenecek.

YILLIK ENFLASYON FORMÜLÜ MASADA

Emekli bayram ikramiyeleri zammı konusunda üzerinde durulan bir diğer formül ise yıllık enflasyon oranı kadar zam uygulanması oldu. Bu formülün devreye sokulması durumunda bayram ikramiyelerine 2020 enflasyon rakamı oranında zam yapılacak. Bu zam da yüzde 14,60 olacak. Bu durumda da emekli bayram ikramiyeleri 2021 yılı içerisinde 1.146 TL olacak.

TÜM KAYIPLARI TELAFİ EDECEK ZAM FORMÜLÜ

Emekli bayram ikramiyeleri zammı için üçüncü formül ise 2018 yılından sonraki tüm enflasyon farklarının bayram ikramiyelerine yansıtılıp zam şeklinde uygulanması olacak. Böyle bir durumda ise 2021 yılı için emekli bayram ikramiyelerinin miktarı 1.500 TL civarına çıkacak. Bu formül tüm emeklileri memnun edecek formül olacak. Ancak hükümet yetkililerinin buna onay verip vermeyecekleri merakla bekleniyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Emekli bayram ikramiyelerinin kesin zam oranının ne zaman belli olacağı ise henüz netleşmedi. Ancak ilk kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın emekli bayram ikramiyeleri zammını açıklaması ve Ramazan Bayramı emekli bayram ikramiyelerinin ödeme tarihlerini duyurması bekleniyor.

 
Yorumlar (1)
Mehmet ali DINAR 3 hafta önce
Kendilerine zam oranını % 50 oranında 3 saat içinde yaparlar ama emekliye gelince ipe un sermekten başka bir şey yok