Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

Emekli ikramiyesi miktarları özel sektör ve kamu sektöründen emekli olanlara farklı miktarlarda yatmaktadır.

Emekli İkramiyesi Ne Kadar?
Emekli ikramiyesi miktarları özel sektör ve kamu sektöründen emekli olanlara farklı miktarlarda yatmaktadır. Kamu personelleri emeklileri normal adı altında ikramiye alırken, özel sektör emeklileri kıdem tazminatı adı üzerinden emekli ikramiyesi almaktadır. Halk arasında bu ikramiyenin adı bayram ikramiyesi olarak da geçmektedir.

Emeklilere 2021 yılı içerisinde iki bayram ikramiyesi verilecektir. Devlet tarafından her iki bayram içinde karar verilen ikramiye fiyatı 2000 TL olarak belirlemiştir.

Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Emekli ikramiyesi yatacağı tarihler  bayramdan 1 hafta ya da 2-3 gün önce yatacak şekilde ayarlanır. Bu tarihler şunlardır:

 • Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi 10- 12 Mayıs 2021 tarihinde yatacaktır.

 • Kurban Bayramı ikramiyesi 12- 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında yatacaktır.


Emekli İkramiyesi Hesaplama

Emekli ikramiyesi hesaplanırken, memur emeklileri ve özel sektör emeklileri ikramiye hesaplaması farklıdır. Kamu çalışanları emeklileri normal sosyal sigortalar kurumu üzerinden hesaplama yapılırken özel sektör emeklileri kıdem tazminatı üzerinden ikramiye hesaplaması yapılır.

Kamu çalışanları emeklileri için hesaplama Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden “ikramiye maaş hesapla” sayfasına girilerek hesaplanır. Bu sayfada çıkan bilgiler doldurularak hesapla butonuna basılır. Gelecek olan sayfada ikramiye ve maaş bilgileriniz ulaşabilirsiniz.

Özel sektör çalışan emeklileri ise çalıştıkları yıla oranla kıdem tazminatı üzerinden hesaplamasına e- devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Öğretmen Emeklilerine Verilen Emekli İkramiye Miktarı

Öğretmenlere verilen emekli ikramiyeleri çalışma yıllarına gör21e farklılık görünmektedir. Hizmet verdiği toplam yıla göre belirlenen emekli ikramiyeleri şu şekildedir:

 • 25 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 99,440 TL

 • 26 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 103,418 TL

 • 27 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 107,395 TL

 • 28 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 111,373 TL

 • 29 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 115,350 TL

 • 30 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 119,328 TL

 • 31 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 123,306 TL

 • 32 yıl hizmet veren emekli öğretmenler için ikramiye 131,261 TL

 • 32- 40 yıl kadar hizmet veren öğretmeler için ikramiye 127,283 TL – 159,104 TL arasındadır.


Memur Emeklisi Emekli İkramiyesi Hesaplanırken Dikkat Edilenler

Memur emeklileri için ikramiye hesaplanırken, öğretmen ikramiyelerinden farklı olarak hesaplanır. Memuriyet derecesine, kademesine, ek göstergeleri, makam tazminat göstergesi, temsil tazminat göstergesi ya da görev tazminat göstergesi göz önüne alınarak hesaplama yapılır.

Bayram İkramiyesi Kimlere Verilir?

Bayram ikramiyesinin verildiği kişiler, öncelik olarak emekli maaşı alanlar, malulen emekli olanlar, dul aylığı ve yetim aylığı alan kişilere verilmektedir. Bu kişiler haricinde iş görmezlik geliri alanlar, iş görmezlik geliri alan kişinin vefatı üzerine kişinin eşi ya da çocukları, Türkiye’den kısmi gelir ya da kısmi aylık alan kişiler, yurtdışında ikamet eden fakat Türkiye’de sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış vatandaşlar bayram ikramiyesinden yaralanmaktadır.

Evlenme Aşamasında Olan Kız Çocukları Bayram İkramiyesi Alabilir Mi?

Emekli olan anne veya babalarının vefat ettiği durumlarda emekli maaşlarının belli bir kısmını alan yetim kız çocuklarının evlenme durumunda bu aylık kesilmektedir. Bu yüzden evlenme hazırlıklarında olan kız çocukları bayram ikramiyesi alabilmek için düğün tarihlerini emekli ikramiyesi alacakları duruma göre ayarlamaktadırlar.

Evlenen kız çocukları evlenme durumunda anne veya babalarının emekli aylığını kaybetseler de devlet, evlenmeden önce son bir imkân sunmaktadır. Bu da çeyiz parası denilen ölüm aylığının 2 yıllık tutarı ölüm aylığı alan kız çocuğuna destek olmak amaçlı verilmektedir.
Yorumlar (0)