Emekli Maaşları için 3 Kritik Zam Oranı Masada! İşte 2021 Muhtemel Maaş Zam Tablosu

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı emeklilerin 2021 yılı Ocak ayından Haziran ayına kadar alacakları maaşları belirleyecek. Emeklilerin alacakları maaş oranlarının hesaplanmasında enflasyon oranları etmen olurken Merkez Bankası başta olmak üzere çeşitli kurumlardan ve ekonomistlerden değerlendirmeler geldi.

Emekli Maaşları için 3 Kritik Zam Oranı Masada! İşte 2021 Muhtemel Maaş Zam Tablosu

Koronavirüs salgın süreci, döviz kurunun TL karşısında çok yüksek oranda değer kazanması emekli vatandaşların alım güçlerini düşürdü. 

Geçtiğimiz Temmuz ayında maaşlarına yüzde 5.75 oranında zam alan emekli vatandaşlar yakında zamanda Ocak zammını beklemeye başladılar. Özellikle son dönemlerde temel ürünlere döviz kuruna bağlı gelen zamlar sonrası emekli vatandaşlar zam oranı daha çok araştırır oldular. 

MUHTEMEL ZAM ORANLARI - MASADA 3 AYRI RAKAM VAR

Emekli vatandaşların maaşlarına yapılacak zam oranları bilindiği üzere enflasyon oranlarına göre yapılır. SSK ve Bağkur emeklileri TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı kadar zam alırlar. Memur emeklileri ise yüzde 4 zam üzerine enflasyon farklı zam alırlar. 

Ocak ayında maaşlara yapılacak zam oranları için ise Ağustos 2020 dönemi ile Aralık 2020 döneminde oluşan enflasyon oranları etkili olacak. Bu dönemde oluşacak 6 aylık enflasyon oranları zam oranlarını belirleyecek. Şimdiye kadar ise 4 aylık rakamlar belli Kasım ve Aralık verilerinin de açıklanmasıyla maaşlara yapılacak zam netlik kazanacak.

Bu dönemde yapılan değerlendirmelerde ise 3 farklı oran öne çıkıyor. 

Birinci değerlendirmede 12 aylık enflasyon oranlarının yılsonunda yüzde 10.50 olması durumunda; maaşlara yüzde 4.75 oranında zam yapılması. İkinci değerlendirme 12 aylık enflasyonun yüzde 12.00 olması durumunda ise maaşlara yüzde 6.25 oranında zam yapılması. Diğer değerlendirme ise maaşlara 6.35 oranında zam yapılması. 

* Maaşlar yüzde 4.75 oranında artarsa 2000 TL alan bir emeklinin maaşına 95 TL zam yapılacak.

* Maaşlar yüzde 6.25 oranında artarsa 2000 TL alan bir emeklinin maaşına 125 TL zam yapılacak.

* Maaşlar yüzde 6.35 oranında artarsa 2000 TL alan bir emeklinin maaşına 127 TL zam yapılacak.

MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN NETLİK KAZANACAK?

Emekliler için TÜİK verileri önemli. Bu kapsamda Kasım 2020 enflasyon verileri 3 Aralık tarihinde açıklanacak. Aralık 2020 dönemi enflasyon oranları verileri ise 3 Ocak 2021 tarihinde açıklanacak. Bu verilerin açıklanması ile maaş zammı netlik kazanacak.

Emlak365.com

Yorumlar (5)
Mehmet 2 ay önce
Bu ülke sıkıntı içinde doğru.Ama,bunun bedeli,zaten sürekli bedel ödeyen emeklilere çıkartılmamalı.Reva görülen zam %3,bunun neyi masaya yatırılıyor.Çıkan ve çıkacak enflasyon oranları dürüstçe açıklanıp verilmeli.Fedakarlık yapması gerekenler bellidir.Yargı reform'unda,bunu görebilmeliyiz.Fedakarlık
acıtacaksa,herkesi acıtmalı.
Hacı doğrusöyler 2 ay önce
Ek göstergeyi 2200 den yukarlara çekmedikten sonra. Masaya iktidarın bakanıyla iktidarın satılık sendikası oturup göstermelik zam pazarlığı yptıktan sonra öpsen bu memur emeki doğrulmaz. Zaten sistematik bir program söz konusu. Bu sistemle 50 yıl sonra bile emeklinin alacağı sadaka belli olur.
Ayşe Şen 2 ay önce
Bayram ikramiyesinede zam yapılsın 1000 tl eridi gitti , insaflı olunsun biraz
Emekli 2 ay önce
3600 Ek gösterge ne oldu? Atip tutuyodu iktidar kaç sene oldu..halâ gerçekleşen bir şey yok
kadir erturk 2 ay önce
emekliye zam gelmeden zaten giti yag olmuş 180lira halaen zamdan basediyorlar yazik şuan emekli mayişı 3500 tel olmalı insanların yaşam surmesi icin emekli sefalet icinde biraz vijdanlı olun Allahınız aşkına