Emekli Maaşları için 3 Kritik Zam Oranı Masada! İşte 2021 Muhtemel Maaş Zam Tablosu

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı emeklilerin 2021 yılı Ocak ayından Haziran ayına kadar alacakları maaşları belirleyecek.

Emekli Maaşları için 3 Kritik Zam Oranı Masada! İşte 2021 Muhtemel Maaş Zam Tablosu

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı emeklilerin 2021 yılı Ocak ayından Haziran ayına kadar alacakları maaşları belirleyecek. Emeklilerin alacakları maaş oranlarının hesaplanmasında enflasyon oranları etmen olurken Merkez Bankası başta olmak üzere çeşitli kurumlardan ve ekonomistlerden değerlendirmeler geldi.

Koronavirüs salgın süreci, döviz kurunun TL karşısında çok yüksek oranda değer kazanması emekli vatandaşların alım güçlerini düşürdü. Geçtiğimiz Temmuz ayında maaşlarına yüzde 5.75 oranında zam alan emekli vatandaşlar yakında zamanda Ocak zammını beklemeye başladılar. Özellikle son dönemlerde temel ürünlere döviz kuruna bağlı gelen zamlar sonrası emekli vatandaşlar zam oranı daha çok araştırır oldular. MUHTEMEL ZAM ORANLARI - MASADA 3 AYRI RAKAM VAREmekli vatandaşların maaşlarına yapılacak zam oranları bilindiği üzere enflasyon oranlarına göre yapılır. SSK ve Bağkur emeklileri TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı kadar zam alırlar. Memur emeklileri ise yüzde 4 zam üzerine enflasyon farklı zam alırlar. Ocak ayında maaşlara yapılacak zam oranları için ise Ağustos 2020 dönemi ile Aralık 2020 döneminde oluşan enflasyon oranları etkili olacak. Bu dönemde oluşacak 6 aylık enflasyon oranları zam oranlarını belirleyecek. Şimdiye kadar ise 4 aylık rakamlar belli Kasım ve Aralık verilerinin de açıklanmasıyla maaşlara yapılacak zam netlik kazanacak.Bu dönemde yapılan değerlendirmelerde ise 3 farklı oran öne çıkıyor. Birinci değerlendirmede 12 aylık enflasyon oranlarının yılsonunda yüzde 10.50 olması durumunda; maaşlara yüzde 4.75 oranında zam yapılması. İkinci değerlendirme 12 aylık enflasyonun yüzde 12.00 olması durumunda ise maaşlara yüzde 6.25 oranında zam yapılması. Diğer değerlendirme ise maaşlara 6.35 oranında zam yapılması. * Maaşlar yüzde 4.75 oranında artarsa 2000 TL alan bir emeklinin maaşına 95 TL zam yapılacak.* Maaşlar yüzde 6.25 oranında artarsa 2000 TL alan bir emeklinin maaşına 125 TL zam yapılacak.* Maaşlar yüzde 6.35 oranında artarsa 2000 TL alan bir emeklinin maaşına 127 TL zam yapılacak.MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN NETLİK KAZANACAK?Emekliler için TÜİK verileri önemli. Bu kapsamda Kasım 2020 enflasyon verileri 3 Aralık tarihinde açıklanacak. Aralık 2020 dönemi enflasyon oranları verileri ise 3 Ocak 2021 tarihinde açıklanacak. Bu verilerin açıklanması ile maaş zammı netlik kazanacak.Emlak365.com


Yorumlar (0)