Emekli Maaşlarına Bu Düzenleme Gelirse Aylıklarda 386 TL'ye Varan Artış Olacak

Emekli vatandaşların aylık maaşlarına 386 TL'ye varan ek zam gelebilir. Emekli maaşları için dile getirilen son talep ile maaşların artması istendi. Ek ödeme yüzdelerinin artırılmasının istendiği bu talep ile emeklilere ödenen yüzde 4'lük oranın çok düşük olduğu bu oranın yüzde 10 olması gerektiği ifade edildi.

Emekli Maaşlarına Bu Düzenleme Gelirse Aylıklarda 386 TL'ye Varan Artış Olacak

Emekli aylıklarına Temmuz 2020 ile yeni bir zam gelmişti. Yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranlarına göre belirlenen zam oranı tüm emekliler için yüzde 5.75 oranında oldu. 

Emekli vatandaşların maaşlarına yansıyan bu oran Kurban Bayramı öncesi hesaplara yattı. Zamlı maaşlarını kullanan emekli vatandaşlar için dile getirilen ve halen konuşulan taleplerden birisi de ek ödeme oranlarının artırılması talebi. 

EMEKLİ VATANDAŞLAR İÇİN EK ÖDEME ORANLARININ ARTIRILMASI TALEBİ

Emekli vatandaşların ek ödeme yüzdeleri yapılan son düzenleme ile yüzde 4 seviyesinde ödeniyor. Maaşa göre ödenen bu ödemelerin yeterli seviyede olmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) oranların değişmesini istedi. 

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) yapmış olduğu açıklamasında yüzde 4 ödenen oranların yüzde 10 olarak güncellenmesini istedi. Eğer bu talep kabul edilirse yeni belirlenen orana göre maaşlarda yüzde 6 oranına kadar bir artış sağlanacak. Maaşlar ise emeklilerin aylık tutarına göre yeniden belirlenecek. 

SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarında olacak yükselme ise ortalama şöyle şekillenecek. Ek ödemelerde yeni oran yüzde 8 olursa 255, yüzde 10 olursa 382 TL'ye varan artış yaşanacak. Aylık maaşı 6 bin 375 TL olan bir emeklinin ek ödeme tutarı 255 TL yerine 510 TL ya da 637 TL olarak hesaplara yatırılacak.

Emlak365.com

Yorumlar (0)