Emekli Maaşlarına Yüzde Kaç Zam Yapılacak? İlk Beklenti Rakamları Belli Oldu

Emekli maaşlarına 2020 yılının son zammı Temmuz ayında yapılacak. Enflasyon oranlarına göre yapılacak olan emekli maaşı zamları için ekonomistlerin beklentileri belli oldu. Bu beklenti anketine göre emekli maaşları kaç TL olacak? SSK, Bağkur emeklileri ile memur emeklileri ne kadar maaş alacaklar? İşte 2020 yılı emekli maaş zam oranlarına dair detaylar,

Emekli Maaşlarına Yüzde Kaç Zam Yapılacak? İlk Beklenti Rakamları Belli Oldu

SSK Bağkur Memur Emeklileri 2020 yılının ikinci ve son zammını almaya hazırlanıyorlar. 2020 yılının Temmuz ayında maaşlara yansıtılacak zam oranlarına ilişkin ise ilk beklenti verileri açıklandı. Ekonomistlerine enflasyon oranlarına dair değerlednirmeleri sonucu oluşan bu beklenti anketinin detayları ile maaşlara yapılacak zam tutarı.

EMEKLİ MAAŞLARINA 2020 YILI TEMMUZ ZAMMI

Emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları SSK Bağkur emeklileri ile memur emeklileri için farklılık gösteriyor. Temmuz ayında SSK ve Bağkur'dan emekli olmuş vatandaşların maaşların yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon rakamı kadar zam yapılacak. Memur ve memur emeklileri ise bu süreçte yüzde 4 ne zam alacaklar. Ayrıca enflasyon oranlarının yüzde 4'ü aşması durumunda da enflasyon oranı kadar ek zam alacaklar. 

Bu kapsamda emekli vatandaşların maaşları için enflasyon oranlarının belli olması gerekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu yılın ilk 3 ayının enflasyon verilerini açıkladı. Nisan ayı verilerini de 4 Mayıs tarihinde açıklayacak. Bu dört verinin ardından ise yılın ilk yarısı için iki veri kalacak. Bu verilerin de belli olmasıyla zam oranı netlik kazanacak.

Bu sürecin tamamlanmasına daha iki aylık bir süre bulunurken ekonomik gelişmelere enflasyon oranı tahminleri açıklandı. Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmelerde yılın ilk yarısında enflasyon oranı yüzde 4.4 olacak ve emekliler bu oranda maaş alacaklar. Zamlu maaşlar Temmuz'da hesaplara yatırılacak.

Emlak365.com

Yorumlar (0)