Emekli Maaşlarına Zam Yansıdı Sıra İntibak Düzenlemesinde

Emekli vatandaşların maaşlarına yönelik beklendikleri intibak düzenlemesinde son gelişmeler neler? 2021 yılında intibak düzenlemesi gelecek mi? İntibak düzenlemesi gelirse maaşlar kaç TL artacak? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde.

Emekli Maaşlarına Zam Yansıdı Sıra İntibak Düzenlemesinde

Emekli vatandaşların maaşlarına yapılacak zam oranları geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından enflasyon oranlarının açıklanmasıyla netlik kazandı. 

SSK, Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşların maaşlarına yüzde 8.37 oranında arttı. Bu zam oranı çiftçi, esnaf, işçi emeklilerinin tamamı için geçerli. Memur ve memur emeklileri ise maaşlarına yüzde 7.37 oranında zam aldılar. 

ZAMLAR EMEKLİ MAAŞLARINA YANSIDI

TÜİK tarafından ilan edilen enflasyon oranlarının ardından maaşlara yüzde 7.35 ve yüzde 8.35'lik bir zam yansıdı. Emekliler zamlı maaşlarını Ocak 2021 döneminden itibaren almaya başlayacaklar ve bu zam oranı Temmuz 2021 dönemine kadar devam edecek. 

Söz konusu zamların uygulanmasının ardından ise aile yardımı ödeneği dâhil en düşük memur maaşı 4.500 TL'ye, en düşük memur emekli aylığı ise 3.020 TL'ye yükseldi. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar için en düşük emekli aylığı ise 2 bin 420 TL oldu. 

2000 YILINDAN SONRA EMEKLİ OLANLAR İÇİN MAAŞLARA İNTİBAK AYARI

2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için ise maaşlar daha düşük düzeyde olabiliyor. 

Maaşlar arasında ki farkın nedenlerinden biri intibak düzenlemesi. 2000 yılından önce emekli olanların maaşlarına intibak düzenlemesi yapılmış ve bu düzenleme ile maaşlara 355 TL'ye varan zamlar gelmişti. Ancak bu düzenleme 2000 yılından sonra emekli olanlara gelmedi. 

Emekliler bu düzenlemenin uygulanması için hem hükümete hemde muhaletefe çağrıda bulunurken düzenlemenin 2021'de meclis gündemine gelmesini talep ediyorlar.

Emlak365.com

Yorumlar (0)