Emekli Olamayan İşsizler! Tüm Ödediğiniz SGK Prim Parasını Toplu Halde Geri Alabilirsiniz

Bilindiği üzere çalışma hayatında yer alan vatandaşlar emekli olmak için çok uzun süre boyunca prim ödemesi yaparlar.

Emekli Olamayan İşsizler! Tüm Ödediğiniz SGK Prim Parasını Toplu Halde Geri Alabilirsiniz
Bilindiği üzere çalışma hayatında yer alan vatandaşlar emekli olmak için çok uzun süre boyunca prim ödemesi yaparlar. Bu prim ödemeleri hem çalışma hayatı sürecinde kişiye ve ailesine haklar sağlar hemde çalışmadıkları dönemlerde ek olanaklar sunar.

SGK'ya emekli olmak için prim ödemiş ancak emekli olamamış olan vatandaşlara sağlanan haklardan bir tanesi de prim parası iadesi. Peki kimler, hangi şartların sağlanması durumunda SGK prim parası iadesi alabilirler. İşte yanıtı;

SGK PRİM PARASI İADESİ NASIL ALINIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan haklar kapsamında prim parası iadesi alabilmek için tüm koşulların sağlanıyor olması gerekiyor. Kurumun prim parası iadesinde sağlanması gereken ilk koşullardan birisi kişinin çalışmıyor olması gerekiyor. Eğer kişi herhangi bir sigortalı işte çalışıyor, kendi işini yürüyorsa ve halen prim ödemeye devam ediyorsa toplu halde prim parası alamaz. SGK ödemeleri işsiz, çalışmayan ve prim ödemeyenlere yapar.

SGK prim parası iade hakkında bilinmesi gereken bir diğer koşul ise emeklilik şartından 2'sinin sağlanıyor olması gerekmesi. Kurum emekli olmak için gerekli olan yaş şartı, sigortalılık gün şartı ve prim şartından ilk ikisinin sağlanması gerektiğini bildirdi. Yani yaş ve gün şartını sağlamış ancak prim eksiği olanlar toplu prim parası iadesi alabilirler.

Kurum kadın çalışanlar ve erkek çalışanlar ayrı ayrı başka bir kural daha uyguluyor. Prim parası iadesi alabilmek için belli bir gün şartının sağlanması gerekiyor. Kadınlar çalışanlar için 20 yıl, erkek çalışanlar için ise 25 yıl olarak uygulanıyor.

GÜNCEL PRİM ÜZERİNDEN HESAPLANIYOR

Başvuru koşullarını sağlayan ve SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine prim parası için başvuruda bulunanlara ödemeler belli bir hesaplama üzerinden yapılır. SGK çalışanın sağlık ve diğer kullanım alanlarına dair bazı kesintiler yaptıktan sonra geri kalan tutarı hak sahibine öder. Ödemeler herkes için ödenen prim tutarı, primin düşük veya yüksek seviyeden olmasına göre değişir.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu toplu prim parası iade işlemlerine ilişkin tüm aşamalar SGK'nın her ilde yer alan il müdürlüğü yada ilçe müdürlüklerinden gerçekleştirilir. Başvurular yazılı olarak bizzat yapılır.
Yorumlar (0)