Emekli Olamayıp Bekleyenler! Yeni Yasayla Erken Yaşta Emeklilik Mümkün Mü?

Emekli olamayıp bekleyen vatandaşlar kendilerine ait durumları, SGK Uzmanlarına soruyorlar.

Emekli Olamayıp Bekleyenler! Yeni Yasayla Erken Yaşta Emeklilik Mümkün Mü?
Emekli olamayıp bekleyen vatandaşlar kendilerine ait durumları, SGK Uzmanlarına soruyorlar. Ne zaman ve hangi koşullarda emekli olacaklarını merak eden vatandaşların asıl merak ettikleri konu ise emeklilik yaşını nasıl düşürebilecekleri.

Özellikle son yasal düzenlemeler ile emeklilik yaşını öne çekip çekemeyeceklerini merak edenler için SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu, merak edilenleri yanıtladı. Posta'da yer alan köşesinde emeklilik sorularını yanıtlayan Ekrem Sarısu, son yasayı ele aldı.

SON YASAYLA ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu'ya soru yönelten erkek çalışan kendi emeklilik bilgilerini aktardı. "İlk SSK başlangıç tarihim 10 Ekim 1995 olup 18 askerlik hariç devamlı çalıştım. 7000’in üstünde prim günüm var." diyen erkek çalışan sorusunda ise ne zaman emekli olabileceğini ve "Erken emekli olmak için yeni yasalardan yaralanabilir miyim?" sorusunu yöneltti.

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu çalışanın ilk işe giriş tarihi ve prim ödemelerine göre hangi emeklilik şartlarına tabi olduğunu aktardı. Bunun yanında askerlik borçlanması hakkında bilgi verilmediğini ifade eden Ekrem Sarısu ayrıca yeni yasayla erken emekliliğin mümkün olup olmadığını açıkladı.

SGK Uzmanı erkek çalışana verdiği yanıtında "Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum ve askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan, 55 yaşı dolduruyorsanız istediğiniz zaman, doldurmuyorsanız 55 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Erken emekli olmak için maalesef yararlanabileceğiniz yeni bir yasa bulunmuyor." ifadelerini kullandı. 

YENİ YASA KAPSAMINDA EMEKLİ OLMAK İSTEYENLERE SGK VE DEVLET BANKALARINDAN ÖZEL KREDİ

Yeni yasa düzenlemesi kapsamında emekli olmak için prim eksiği bulunanlar, yapılandırma ile emeklilik sağlayabilecekler. Emekli olabilmek için borçlarını ödemesi gereken vatandaşlar hem borçlarını yapılandırarak düşürme hemde düşük faizli kredi sağlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi anlaşması imzaladılar. Emekli olabilecek kişiler bu bankalardan kredi kullanarak emeklilik için borçlarını ödeyebilecekler. Uygun oranlarla sağlanan emeklilik kredisi için ödeme planı ise şu şekilde ilan edildi.Emeklilik kredisi başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar doğrudan banka şubelerine gitmeyecekler. İlan edilen kredi için öncelikle SGK'dan emekli olabilir yazısı almak gerekiyor. SGK'dan gerekli evrakı alan vatandaşlar daha sonra 3 kamu bankasından birine giderek kredi başvurularını yapabilecekler.
Yorumlar (0)