Emekli Olmak İsteyip Olamayanlara 5 Farklı Erken Emeklilik Formülü

Türkiye geneli 20 milyondan fazla kişi çalışma hayatı içerisinde yer alıyor.

Emekli Olmak İsteyip Olamayanlara 5 Farklı Erken Emeklilik Formülü
Türkiye geneli 20 milyondan fazla kişi çalışma hayatı içerisinde yer alıyor. Bu çalışanların hemen hemen hepsinin en büyük hayali en erken ve en iyi şekilde emekli olmak. Emekli olmak için şartlar genel olsa da koşullar kişiye özel değişiyor.

Erken emeklilik için uygulanabilecek formüller bulunması, çalışanların beklenenden daha erken yaşta emekli olmalarını sağlıyor. Emlak365.com olarak bizlerde erken emeklilik için uygulanabilecek bu formülleri derledik.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN SGK MEVZUATI

Emekli olmak isteyen vatandaşların tamamının sağlamaları gereken 3 temel koşul var. Bu koşullar prim ödenmesinin tamamlanması, sigortalılık gün sayısının doldurulması ve belli bir yaşa gelinmiş olması. Emeklilik için geçerli bu koşulların tamamı işe başlama tarihine göre değişmektedir. İşe başlama tarihi ayrıca kişilere özel emeklilik yaşı imkanı sunar.

Erken emekli olmak isteyenler için temel işe başlama dönemleri ise şu şekilde; 1999 yılı Eylül ayı öncesinde ilk SGK prim ödemesi yapılmışsa erken yaşta emekli olabilirsiniz. Bu tarih ne kadar öne giderse emeklilik yaşı o kadar düşer. Bu tarihin dışında 1999 yılı – 2002 yılı dönemi, 2002 yılı 2008 yılı dönemi ve 2008 yılı sonrası dönem. En geç yaşta emekli olacaklar ilk işe girişleri 2008 sonrası olanlar olacak.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN SGK MEVZUATINDA YER ALAN 5 FARKLI YÖNTEM

1-) Erken emeklilik için ilk formül kadın çalışanlar için doğum yapılmış olması. Doğum borçlanması yaparak kadın çalışanlar erken emekli olabiliyorlar. 3 çocuk için sağlanan bu hak ile kadın çalışanlara 6 yıla kadar erken emeklilik sağlanabilir. Koşullar ve durumlar kişiye özel hesaplanır. Tek koşul çocukların sigorta başlangıcından önce dünyaya gelmiş olması.

2-) Listede yer alan ikinci formül erkek çalışanlar için askerlik borçlanması. Özellikle geçmiş dönemde 18 ay, 15 ay ve 12 ay askerlik yapmış olan çalışanlar askerlikleri sürecinde borçlanabilir ve emeklilerini öne çekebilirler. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması 1 veya 1 buçuk yıla kadar avantaj sağlayabilir.

3-) Engelli çalışanlar en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor.

4-) Kısmi emeklilik de denilen yöntemde ise 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli bu emeklilik yöntemi sonrası dönem için 4500 gün, 25 yıl çalışma şartı ile uygulanabiliyor.

5-) Yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybeden çalışanlar malulen emekli olabilirler. 1800 gün prim ve 10 yıllık çalışma şartı ile erken emekli olunabilir.
Yorumlar (0)