Emekli Olmayan Binlerce Kişiye Erken Emeklilik Fırsatı! Çalışma Bakanı Selçuk Müjdeledi

Kendi primini ödeyen ancak emekli olamayan binlerce vatandaşa erken emeklilik fırsatı doğdu.

Emekli Olmayan Binlerce Kişiye Erken Emeklilik Fırsatı! Çalışma Bakanı Selçuk Müjdeledi

Kendi primini ödeyen ancak emekli olamayan binlerce vatandaşa erken emeklilik fırsatı doğdu. Çalışma Bakanı Selçuk tarafından yapılan açıklamada ihya, canlandırma başvuruları alınmaya başlayacak. Aralık ayının ilk gününden itibaren alınmaya başlayacak olan ihya başvuruları Şubat ayına kadar devam edecek. İşte Bağkur ödeyerek emekli olmak isteyenlere sunulan ihya fırsatı.

TBMM Genel Kurulu'nda yer alan düzenlemelerden bir tanesi de emekli olamayan vatandaşlara, erken emeklilik sağlayan ihya başvurularıydı. Konuya ilişkin beklenen açıklama hem Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan hemde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Yapılan açıklamada ihya başvuruları sayesinde vatandaşların emekli olmalarının yolu açılacak. BAŞVURULAR 1 ARALIK TARİHİNDE AÇILIYORBağkur primi ödeyerek emekli olmayı hedefleyen vatandşaların beklediği düzenlemeye dair müjdeli haber geldi. Daha önce borcu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur'lular bu primlerini yeniden canlandırarak emekli olabilecek. İhya başvuruları ile Bağkur'lu vatandaşlar daha önce silinen günlerini yeniden kullanabilecekler. Bu düzenleme ile Bağkurlular ödemiş oldukları ihya süresi kadar beklemeden emekli olma fırsatı yakalayacaklar. e-Devlet'ten Başvuru YapılabilecekSosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınacak başvurular için süreç 1 Aralık tarihinde başlayacak. Bağkur primi ödeyen vatandaşlar ihya, canlandırma başvurularını en geç 1 Şubat tarihine kadar yapacaklar. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ihya başvurularının nasıl yapılacağına ilişkin açıklamasında "Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların müracaatları e-devlet üzerinden alınabilecek" bilgisini verdi. 

İHYA ÖDEMELERİ 3 AY İÇİNDE YAPILACAKİhya ödemeleri için vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na da başvuru yapabilecekler. Ödemelere dair en önemli detay ise süreç. Vatandaşların ödemeleri Aralık Mart döneminde yer alan 3 aylık sürede yapmaları gerekiyor. Primin tebliğ edilmesinin ardından tutarın tamamının Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi durumunda sigortalılık aktif hale getirilecek. Prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılacak. Vefat edenlerin yakınları dul ve yetim aylığı için ihya başvurusu yapabilecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)