Emekliler, Ev Hanımları İşsizlik Maaşı Alabilir Mi? Özel Durumlar Var Mı?

İşsizlik maaşı ödeneğinin kimlerin alabileceğine ilişkin sorgular artmış durumda. İşsizlik maaşı almak isteyenler için kimlerin alabildiğini, kimlerin alamadığını özel durumları ayrıntıları ile aktarıyoruz.

Emekliler, Ev Hanımları İşsizlik Maaşı Alabilir Mi? Özel Durumlar Var Mı?
Emekli vatandaşlar, ev hanımı olanlar, hasta durumda bulunanlar ile kendilerine göre özel durumları olanlar işsizlik maaşı ödeneği alıp alamayacağını merak ediyorlar. İşsizlik maaşı ödeneğinin kimler tarafından alınıp kimler tarafından alınamayacağını özel durumları adım adım aktarıyoruz.

EMEKLİLER İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Emekli vatandaşlar tarafından son dönemlerde sıkça yapılan araştırmalarda, emeklilerinin aynı zamanda işsizlik maaşı alıp alamayacakları sorgulanıyor. Ancak emekliler işsizlik maaşı ödeneğinden faydalanamazlar. İşsizlik ödeneği işinden olanlar için sağlanırken emeklilerin hali hazırda düzenli maaş alması durumundan işsizlik ödeneği almaları mümkün değil.

EV HANIMLARI İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

İşsizlik maaşı ödeneğinden faydalanılması için çalışanların belli bir süre boyunca çalışmış olmaları ve belli bir süre işsizlik fonu ödemesi yapmış olmaları gerekiyor. Ev hanımları doğrudan çalışma hayatında yer almadıklarından dolayı işsizlik maaşı ödeneğinden faydalanamazlar.

HASTALAR İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

Hasta durumda olan vatandaşlar çalışma hayatında yer almıyorlarsa işsizlik maaşı ödeneği alamazlar. İşsizlik ödeneği özel durumlarda yapılan ödemelerden olmayıp sadece şartların sağlanması ve kişinin işinden olması durumunda ödenir.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENEĞİ ALABİLİR?

SGK kapsamında düzenli olarak 4A ya da 4B kapsamında prim ödeyenler.

Hizmet sözleşmelerinin sonlanmasından son 3 yıllık süreç içinde kişiler en az 600 günlük prim yatıranlar.

İş sözleşmesinin sona ermesinden son 120 gün içerisinde iş akdi olanlar.

İşinden kendi elinde olmayan nedenlerden dolayı çıkarılanlar.

Haklı ve kanıtlanabilir nedenlerle işinden ayrılanlar.

İşinden olduktan sonra 30 gün içinde işsizlik maaşı başvurusu yapanlar.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

İşsizlik maaşı başvurusunda bulunacak olanlar başvurularını İŞKUR'un web sitesinden, e-Devlet üzerinden yada İŞKUR İl Müdürlüklerinden yapabilecekler.
Yorumlar (0)