Emeklilere 2021'in Sürprizi! İntibak Düzenlemesiyle 355 TL Ek Zam

2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi uzun zamandır gündemde. Kısa süre önce maaşlarına enflasyon zammı alan emekliler için intibak düzenlemesi olup olmayacağı basında sıkça yer almaya başladı. Peki emeklilere intibak düzenlemesi var mı? İşte emekliler adına yürütülen çalışmalar.

Emeklilere 2021'in Sürprizi! İntibak Düzenlemesiyle 355 TL Ek Zam

Emeklilerin yeni dönemden ilk beklentilerinden birisi de intibak düzenlemesi. 

İntibak düzenlemesi 2000 yılından önce emekli olanlar için çıkarıldı ancak 2000 yılından sonra emekli olanlar için bu alanda bir düzenleme yapılmadı. İntibak düzenlemesinin geçmesinin en önemli avantajı emekliler ek zam alacaklar. Peki intibak düzenlemesi nasıl çıkar? 2000 yılından sonra emekli olanlar için bu alanda yürütülen çalışmalar neler?

EMEKLİLERE 2021'DE İNTİBAK DÜZENLEMESİ VAR MI?

Emeklilerin intibak düzenlemesine dair beklentileri gerçekleşirse maaşları 355 TL, 360 TL'ye varan ek zam yapılması sağlanacak. 

Uzun süredir gündemde olan ve bu alanda önemli çalışmalar yürüten emekliler, intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olanlar için de sağlanması için yargı yoluna da başvuru yaptılar. İlk mahkeme başvurusundan en üst düzeye kadar çıkan intibak düzenlemesinde son karar belli oldu. Yargının en üst kademesi intibak düzenlemesinde yetkli TBMM'de kararını verdi. 

TBMM'de İntibak Düzenlemesi

2000 yılından sona emekli olanların intibak düzenlemeleri almalarının tek bir yolu meclis. AK Parti hükümeti, MHP yada diğer partilerin intibak alanında yürütecekleri çalışmalar kapsamında konunun TBMM'ye gelmesi ve onaylanması gerekiyor. İntibak düzenlemesi mecliste onaylanırsa maaşlara ek zam düzenlemenin geçtiği tarihten itibaren uygulanacak. ü

SON GELİŞMELER NELER?

2021 yılı enflasyon oranlarına dair zammın maaşlara yansımasının ardından intibak düzenlemesi basında çok sık yer aldı. Ancak AK Parti'den Çalışma Bakanlığı'nın bilinen bir intibak düzenlemesi bulunmuyor. Ancak geçmiş dönemlerde emekliler adına çok hızlı düzenlemeler gerçekleştiren bakanlık bu yönde bir karar alınması durumunda, konuyu çok kısa sürede ele alacaktır.

Emlak365.com