Emeklilere Ek Zam İstendi! En Düşük Emekli Maaşı 2.825 TL Mi Oluyor?

Türkiye'de emekli maaşlarının düşük olması yine TBMM'de gündem oldu. Emekli maaşlarına ek zam yapılacak mı? En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlenecek mi? Emekli maaşları hakkında son dakika gelişmeleri...

Emeklilere Ek Zam İstendi! En Düşük Emekli Maaşı 2.825 TL Mi Oluyor?

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli bulunuyor. Her ay aldıkları emekli maaşları ile geçinmeye çalışan emeklilerin ciddi bir kısmı düşük tutarlarda emekli maaşı alıyorlar. Zaman zaman en düşük emekli maaşları arttırılsa da bu henüz yeterli seviyeye çıkamadı. Bunun için TBMM'de bazı çalışmalar yapılsa da somut adımlar şu ana kadar gelmedi. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in cevaplandırması için yazılı bir soru önergesi vererek emekli maaşlarına ek zam talep etti. 

DÜŞÜK MAAŞLI EMEKLİLERİN SAYISI ARTACAK

Emeklilikte aylık bağlanma oranının düşürülmesi nedeniyle gelecek yıllarda sorunun daha da büyüyeceğine dikkat çeken Ünal Demirtaş, “Şu anda asgari ücretle çalışan veya yüksek maaş alsalar da sigorta primleri asgari ücretten yatan çalışanlar emeklilikte çok ciddi sorunlar yaşayacaklar. Bu çalışanlar şu anda emekli oldukları varsayılırsa alacakları emekli maaşları 1.500 TL ile 2.000 TL arasında değişecek. Bu nedenle de geçim sıkıntısı çeken vatandaşların sayısı adeta katlanacak.” dedi.

Emeklilerin ilerleyen yaşlarında bir başka işte çalışmak zorunda kalacaklarını söyleyen Ünal Demirtaş, “Önümüzdeki yıllarda açlık sınırının altında milyonlarca emekli olacak. Bu emekli vatandaşlarımız ikinci bir işte çalışmak zorunda kalacaklar. 2002 yılı rakamları ile bugünün rakamları karşılaştırıldığında ikinci bir işte çalışan emeklilerin oranı yüzde 10,2 arttı. Bu ilerleyen yıllarda çok daha fazla artacak.” ifadelerini kullandı. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2.825 TL OLMALI!

Türkiye'de 3 milyon emekli vatandaşın geçim sıkıntısı nedeniyle ikinci bir işte çalıştığını söyleyen Ünal Demirtaş, “Şu anda 3 milyon emekli vatandaşımız geçinemediği için ikinci bir işte çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu vatandaşlarımızın tamamı da 65 yaş üzerindeler. İlerleyen yaşlarına rağmen hayata tutunmak için çalışan vatandaşlarımızın sayısı korkunç boyutta. Bu nedenle en düşük emekli aylığı en azından asgari ücrete eşitlenmeli ve 2.825 TL olmalıdır. Bu şekilde en azından bazı emekli vatandaşlarımızı düştükleri sıkıntı içerisinden kurtarabiliriz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Naim ÖZTÜRK 2 ay önce
BİR AN ÖNCE MAAŞLARIN ASGARİ ÜCRET MİKTARINA ÇIKARILMASI LAGZIM TÜM EMEKLİLER ZOR DURUMDA.