EKONOMİ

Emeklilere Sürpriz Zam Formülü: Ek Ödeme Zammı Mı Geliyor?

Emekliler koronavirüs salgını nedeni ile büyük bir maddi sıkıntı içerisine düşerken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün ek ödeme zammı için yeni talepte bulundu. Emekli maaşına 2021 yılı için ek zam gelecek mi?

Emekliler koronavirüs salgını nedeni ile büyük bir maddi sıkıntı içerisine düşerken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün ek ödeme zammı için yeni talepte bulundu. Emekli maaşına 2021 yılı için ek zam gelecek mi?

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün milyonlarca emekli adına açıklama da bulunarak yaşanan geçim sıkıntısına dikkat çekti. Emekliler ve çalışanlar 2006 yılına kadar yapmış oldukları harcamalar için aldıkları fişler üzerinden vergi iadesi alıyordu. Daha sonra ise yapılan  düzenleme ile 2006 yılından sonra emekliler için ek ödeme, çalışanlar için ise asgari geçim indirimi uygulamasına geçiş yapılmıştı. 

EMEKLİ MAAŞINA EK ÖDEME İLE ZAM GELECEK Mİ?

Emekli maaşlarına yapılan ek ödeme hakkında açıklamada bulunan TÜED Başkanı Ergün “Ek ödeme uygulaması, emeklileri fiş toplayıp zarf doldurmaktan kurtardı ama yüzde 4-5’lik düşük oranlar nedeniyle gelirlerinin düşmesine de neden oldu. Emeklilerimize ek ödeme olarak verilen ortalama 90 liranın bir cazibesi kalmadı. Bunun artması için yüzde 4-5’lik oranın ivedilikle yüzde 10’a yükseltilmesi gerekiyor.

Oranın yüzde 10’a çıkartılmasıyla ek ödeme miktarı yaklaşık 180 liraya yükselecektir. Bugünkü ekonomik koşullarda düşük gelirli birçok emeklimizin bir derdine merhem olacaktır” diyerek ek zam taleplerini bir kere daha gündeme getirdi. Türkiye Emekliler Derneği tarafından gündeme getirilen talep 2021 yılında kabul edilirse bu durumda şu anda yüzde 4-5 olarak uygulanan ek ödeme oranı yüzde 10’a yükseltilecek. 

Bu da ek ödeme oranı üzerinden yüzde 5 oranında zam yapılması anlamına gelecek. Talebin kabul edilip edilmeyeceği yönündeki gelişmeler takip edilecek. Emekliler ise düzenleme ile gelecek küçükte olsa zammın yapılması konusunda sosyal medya hesabı üzerinden yoğun talepte bulunmaya devam ediyorlar. 

Emlak365.com


Bir Yorum

  1. icraatları konuşalım artık sıkıntıları dile getirmek kadar çözüm arayalım aynı konular hersene tekrar tekrar gündeme gelmesin usandık artik

  2. yüzde 78 le emekli oldum tazminat aile yardımı vergi iadesi kaybı eski maaşın yarısını aşağı düştü 657 SAYILI yasada madur edilen sınıf GİH sınıfı yani devleti sırtlayan sınıf yazık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir