Emeklilik için Senelerce Prim Ödeyenler! Fazla Yatan Primi Geri Alabilirsiniz

Emekli olmak adına yıllarca prim ödeyenler bazı durumlarda, fazladan prim ödemesi yapmış olabiliyorlar. Peki durumda geri ödeme yapılır mı? Fazla yatan primler SGK'dan nasıl geri alınır? İşte bilinmesi gerekenler.

Emeklilik için Senelerce Prim Ödeyenler! Fazla Yatan Primi Geri Alabilirsiniz
Çalışma hayatında yer alanlar için emeklilik en önemli hedeflerden bir tanesi. Gençlik döneminden itibaren emekli olmak için prim ödemeye başlayan vatandaşlara ise bazı haklar sağlanıyor. Bu hakların bazıları özel durumlar olduğundan çok fazla bilinmiyor.

Vatandaşların son dönemlerde sıkça araştırdıkları bu haklardan bir tanesi de fazladan ödenen SGK primleri. Yapılan araştırmalarda fazladan ödenen SGK primlerinin geri iade alınıp alınamayacağı araştırılıyor.

FAZLADAN ÖDENEN SGK PRİMLERİ GERİ İADE EDİLİR Mİ?

Sosyal Güvenlik Kurumu belli koşullar altında yapılan fazladan prim ödemeleri için çalışanlara geri iade hakkı sağlıyor. Ancak bu geri ödemeler her fazladan yatırılmış prim için geçerli değil. Ayrıca SGK fazladan prim ödemelerini otomatik olarak yapmıyor. Vatandaşların bu yönde bir talepleri olması durumunda fazladan ödenen SGK primleri iade ediliyor.

Kimler Nasıl Alabilir? Şartları Neler?

Fazladan ödenen primlere ilişkin mümkün olabilen durumları maddeler halinde aktarıyoruz. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan fazla prim iadesi almak isteyenler için mümkün olan koşullar.

* İşverenler tarafından sigorta primlerine tavan miktardan daha fazla para yatırılması durumunda iade alınabilir.

* Çalışanlar emekli olmama durumlarında da ödenmiş olan fazla primlerini geri iade alabilirler. (Çok özel başvuru şartları bulunmaktadır.)

* Primlerin ödenmiş olduğu kişilerin vefatı durumunda ölüm aylığı yerine ödenmiş olan primlerin de alınması mümkün olmaktadır.

FAZLADAN PRİM İADESİ İÇİN SGK'YA BAŞVURU İŞLEMLERİ

Yukarıda yer alan koşullardan kendisine uygun olan ve fazladan ödenen primlerin iadesini talep eden vatandaşlar başvurularını şahsen ve yazılı bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapacaklar.

Vatandaşlar ilk adım olarak kendi illerinde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine gidecekler. Talep edenler başvuru öncesi kendi durumlarına dair sorgulama yapabilir, iade işlemlerine ilişkin kurumdan detaylı bilgi alabilirler.

Tüm şartları sağlayanlar SGK'ya yazılı dilekçe ile başvuruda bulunacaklar. Fazla primlerin iade alınabilmesi için başvuruların yapılması için gerekli olan başvuru dilekçesinde talep edilen ödemelere dair detaylar açık bir dille bildirilmeli. Dilekçenin doldurulmasının ardından kurumun ilgili birimine başvuru yapılacak.

SGK fazladan ödenen primler için gerekli görülmesi durumunda ek belge isteyebilir. Bu tür durumlarda talep edilen tüm evraklar kuruma iletilmelidir.
Yorumlar (0)