Emeklilik Sisteminde Reform! Milyonlarca Kişiye Devlet Katkısı Sağlanacak

Ekonomi alanında açıklanan reformlara dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu alanda yaşanan son gelişme emeklilik sisteminde oldu. Yeni reform paketinde bireysel emeklilik sisteminde değişiklikler olması planlanıyor.

Emeklilik Sisteminde Reform! Milyonlarca Kişiye Devlet Katkısı Sağlanacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yeni ekonomi paketine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Ekonomide bundan sonraki dönemde atılacak adımlara dair bilgi veren ve yeni düzenlemeleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilan ettiği düzenlemelerden birisi de Bireysel Emeklilik Sistemine dair oldu.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE 3 AYRI REFORM

Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem ekonomi paketinde yer alan bireysel emeklilik sistemine ilişkin detayları açıkladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reformu Paketi'nin en önemli parçalarından birisini oluşturan Bireysel Emeklilik Sistemine dair ilk düzenlemelerden bir tanesi yaş şartına dair olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıklanacak olan uygulama takviminde bu reformların tüm detaylarının açıklanması bekleniyor.

3 Büyük Değişiklik Yolda

Bireysel Emeklilik Sistemine dair açıklanması beklenen reform paketinde yaş düzenlemesi, ilgili bazı sigortalaın sisteme entegrasyonu ve emeklilik birilim yapan kuruluşların BES sistemine katılması düzenlemeleri yer alıyor. Faruk Erdem'in yazısında yer alan muhtemel 3 değişikliğe ilişkin ayrıntılar şu şekilde;

1-) 18 yaş altındaki gençler Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girebilecekler.

2-) Destek destekleri ile birlikte eğitim sağlık, hayat sigortalarının BES'e entegre edilmesi.

3-) Şu anda faaliyette olan dernek, sandık, vakıf gibi emeklilik birikimi yapan kuruluşlardaki katılımcıların 2023 yılına kadar BES sistemine katılmasına imkan verilmesi.

GENÇLERE BÜYÜK FIRSAT

Söz konusu BES düzenlemesinde en önemli değişikliklerin başında 18 yaş düzenlemesi gösteriliyor. Bundan önceki dönemde 18 yaşın altındakiler BES sistemine dahil olamıyorlardı. Yeni reform paketinde bu durum değiştirilecek ve 18 yaş altında olanlar hesap açabilecek ve tasarruf yapabilecekler. Bu değişikliğin hayata geçirilmesi durumunda ise 23 milyon 18 yaş altı gençten ilk etapta 4 milyonunun sisteme dahil olması bekleniyor.

Bu Düzenleme Gençlere Ne Sağlayacak?

Ekonomi Reform Paketi ile getirilecek olan düzenleme ile gençlere; aylık yatırılan paraların yüzde 25'i kadar devlet katkısı da sağlanacak. Bunun dışında ileride ki şu anda şartlar 56 yaş 10 yıl olarak düzenlenmiş durumda, bu gencin sosyal güvenlik dışında ikinci bir özel emeklilik imkanı doğmuş olacak.

Örnek vermek gerekirse şuan 17 yaşında olan bir genç BES sistemine dahil olduğunda emekli olana kadar ortalama 40 yıllık tasarruf yapmış olacak. Ödemeler aylık 100 TL ile 150 TL gibi rakamlarla yapılacak. Bu tasarruf ile genç süre sonunda yüksek bir birikime ulaşacak ve BES katılımcılar için kumbara görevi görecek.
Yorumlar (0)