Emeklilik Tarihini Nasıl ve Ne Kadar Öne Çekebilirim?

Emekli olma hayali kuranlar emeklilik tarihini öne çekebilirler. Kişiye özel durumlar ve borçlanma yaparak emeklilik yaşı düşürülebilir, emekli olunacak tarih öne çekilebilir.

Emeklilik Tarihini Nasıl ve Ne Kadar Öne Çekebilirim?
Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik tarihi hesaplanmasında 3 temel şartı göz önünde bulunduruyor. Ancak bu şartlar hem bazı durumlara göre hemde bazı ek işlemlerle değişebiliyor. İşe başlama tarihi emeklilik tarihinde en önemli etmen olurken işe başlama tarihine göre de erken emeklilik mevcut.

Peki işe başlama tarihi geç olanlar, işe başlama tarihlerini öne çekebilirler mi? Konuya ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu açıklamada bulundu. Posta Yazarı Sarısu bir erkek çalışanın emeklilik tarihini öne çekme ile ilgili sorusunu yanıtladı.

EMEKLİLİK YAŞI NASIL ÖNE ÇEKİLİR?

Emekli olma hayali kuranlar için ilk işe başlama kaç yaşında emeklilik hakkı sağlanacağı noktasında en önemli etmen. SGK işe başlama tarihi erken olanlara daha düşük yaşta emeklilik hakkı sağlıyor. Ancak burada uygulanan mevzuatta bazı dönemler var.

1999 öncesinde ilk sigortasını ödeyenler en erken emeklilik haklarından faydalanıyorlar. 2008 yılından sonra işe girenler ise 60 yaşında emekli olabilecekler. 1999 ile 2002 ve 2002 ile 2008 arası dönemlerde çalışanlara farklı haklar sağlanıyor. Yaş şartı kadın çalışanlarda ise 58 olarak uygulanacak. Ancak bazı özel durumlar emeklilik tarihinde değişiklik sağlar. İşte bu duruma bir örnek.

SGK UZMANI YANITLADI

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu kendisine sorulan soruya yanıt verdi. Soru kapsamında bir erkek çalışan kendisine dair "18 Şubat 1970 doğumluyum. Askerliğimi 1990’da 18 ay olarak yaptım. Sigorta başlangıç tarihim 25 Nisan 1995 olup halen çalışmaktayım." bilgilerini verdi. Bu bilgilerin ardından çalışan SGK Uzmanına "Askerliğimin ne kadarlık kısmını ödeyerek emeklilik tarihimi geri çekebilirim?" sorusunu yöneltti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu çalışanın durumuna ve emeklilik tarihini ne kadar ve nasıl öne çekebileceğine dair "5750 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız 18 Şubat 2025’te emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin 340 gününü borçlanırsanız 54 yaşınızı dolduracağınız 18 Şubat 2024’te emekli olabilirsiniz" açıklamasında bulundu.
Yorumlar (0)