Emeklilik Yaş Hesabı! İşe Başlama Tarihi, Prim Tutarı, Sigortalılık Gün Sayısı, Askerlik ve Doğum Borçlanması

Emeklilik yaş hesabında çok etmen çalışanların emeklilik tarihini değiştirebilir. Bu etmenlerin neler olduğunu ve emeklilik yaşına etkilerini 2 soru ile birlikte değerlendiriyoruz.

Emeklilik Yaş Hesabı! İşe Başlama Tarihi, Prim Tutarı, Sigortalılık Gün Sayısı, Askerlik ve Doğum Borçlanması
Emeklilik yaş hesabı hem kadın çalışanlar hemde erken çalışanlar tarafından sıkça araştırılan başlıklardan. Çalışanlar ne zaman emekli olabileceklerini merak ederken kendilerine özel durumları SGK Uzmanlarına soruyorlar. Her çalışan için değişen emeklilik yaş hesabında belli başlı bazı faktörler bulunuyor.

EMEKLİLİK YAŞ HESABINDA ETKİLİ OLAN FAKTÖRLER

Emeklilik yaş hesabında vatandaşların ne zaman emekli olacaklarını etkileyen en önemli faktör ilk SGK prim ödemesi yapılan tarih. Sosyal Güvenlik Kanununda yapılan düzenlemeler ile çalışanların işe başlama tarihlerine göre emekli olabilecek koşullar belirleniyor.

Çalışanlar için 3 ana dönem bulunuyor. 1999 Eylül öncesi işe başlayanlar için emeklilik şartları, 1999 - 2002 yılları arası, 2002 - 2008 yılları arası ve 2008 yılı sonrası.

İlk işe başlama tarihinin dışının çalışanların ödemiş oldukları prim günü, sigortalılık gün sayısı, kadınlarda doğum borçlanması, erkeklerde ise askerlik borçlanması emeklilik tarihini değiştiren etmenler. Emlak365.com olarak bu etmenleri bir kaç soru ve cevap ile paylaşıyoruz.

EMEKLİ OLMAK İSTEYENLER DİKKAT

Emekli olmak isteyecekler için SGK Uzmanlarının yanıtladığı sorulardan iki tanesini derledik. Kadın ve erkek çalışanların ne zaman emekli olacaklarına dair ipucu oluşturacak o soru ve cevaplar şunlar.

Çalışanların SGK Uzmanı Ekrem Sarısu'ya sordukları ilk soruda "15 Ocak 1970 doğumlu arkadaşım Ali’nin SSK başlangıcı 5 Haziran 1988. 1997’ye kadar 1425 gün prim ödemiş. 1991’de 18 ay askerlik yaptı. 3 Ocak 1997’de 177 gün Bağkur’a primi var. 30 Temmuz 1998’den itibaren memur olarak çalışmaya başladı. Askerliğini satın aldı." ifadeleri yer aldı. Çalışan bu bilgiler kapsamında emeklilik yaşının ne zaman olduğunu sordu.

Çalışana ait bilgiler kapsamında SGK Uzmanı yanıtında "Emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 53 yaş şartlarına tabi. Hizmet süresi yeterli olduğundan 53 yaşını dolduracağı 15 Ocak 2023’te emekli olabilir." yanıtını verdi.

İşe Başlama Tarihine Göre Emeklilik Yaşı

Bir başka vatandaş ise eşi ile ilgili bir soru sordu.  Soruda "Eşim 17 Mayıs 1974 doğumlu. İlk SSK giriş tarihi 17 Ocak 1992 olup 6180 gün prim ödemesi var." bilgileri verildi ve ne zaman emekli olunabileceği soruldu.

SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Sarısu vatandaşın verdiği bilgiler kapsamında kişinin "Eşiniz emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi." olduğunu söyledi.

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA E-DEVLET'TE

Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun e-Devlet hizmetleri üzerinden kendi emeklilik yaşını hesaplayabilirler. İlk işe başlama tarihi ve prim ödemelerine ilişkin bilgilerini sorgu ekranına giren vatandaşlar e-Devlet üzerinden kaç yaşında emekli olabileceklerini öğrenebilirler.
Yorumlar (0)