Emeklilik Yaşını Düşürecek Yöntemler! SGK, SSK, Bağkur'dan 54 Yaşında Emekli Olmak İsteyenler

Emekli olmak isteyenler için en önemli şart, yaş şartı. Yaş şartını sağlamayan vatandaşlar prim ve gün şartını sağlamış olsalar bile belli bir süre beklemek zorundalar. Ancak emekli olmak isteyenler için bu yaş şartını düşürmek için bazı yöntemlerden faydalanabilirler. Bizlerde bu alanda uygulanan yöntemleri ve uzmanların açıklamalarını derledik.

Emeklilik Yaşını Düşürecek Yöntemler! SGK, SSK, Bağkur'dan 54 Yaşında Emekli Olmak İsteyenler

Emeklilik yaşının düşürülmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bazı uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamalardan faydalanarak daha erken yaşta emekli olmak isteyenlerin yapmaları gereken tüm işlemleri derledik. Bunun dışında uzmanlara sorulan soru ve cevapları da sizlerle paylaşıyoruz. 

EMEKLİLİK YAŞI NASIL DÜŞÜRÜLEBİLİR?

Emeklilik yaşına ilişkin düzenlemelerde işe giriş tarihi çok büyük önem taşıyor. Bunun dışında doğum tarihi ve çalışma süreci de emeklilik için önemli diğer etmenler. Özellikle işe giriş tarihi 1999 yılından önce olanların erken yaşta emekli olabilmeleri bu bilgilere bağlı. Ancak bu bilgilerin dışında yapılabilecek bazı adımlar bulunuyor. Bu adımlar;

* Kadın çalışanlarda doğum borçlanması

* Erkek çalışanalrda askerlik borçlanması.

54 YAŞINDA EMEKLİLİK

Posta Gazetesi Yazarı Ekrem Sarısu, kendisine gönderilen sorulara cevap veriyor. Vatandaşların özel durumlarına ilişkin yapılan açıklamalar diğer çalışanlar için ise ipucu oluyor. Bu kapsamda SGK Uzmanı son yazısında erken yaşta emeklilik ile ilgili sorulara yanıt verdi. İşte 54 yaşında emekli olmayı sağlayacak o detaylar;

23 Şubat 1969 doğumluyum. SGK girişim askerden sonra 1 Eylül 1995’te olup 7300 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yapmadan ya da yaparsam ne zaman emekli olurum?

5750 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız 23 Şubat 2024’te emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin 460 gününü borçlanmanız halinde, 54 yaşınızı dolduracağınız 23 Şubat 2023’te emekli olabilirsiniz.

Diğer çalışanlarda kadınlarda doğum borçlanması ve erkeklerde askerlik borçlanması ile emeklilik yaşını düşürebilirler.

Emlak365.com