Emlak ve İnşaat Sektöründe Çalışanlar için Kıdem Tazminatı Ödeme Oranları

İş hayatında emlak, inşaat ve diğer sektörlerde yer alan çalışanların en önemli mali haklarından bir tanesi de kıdem tazminatı.

Emlak ve İnşaat Sektöründe Çalışanlar için Kıdem Tazminatı Ödeme Oranları

İş hayatında emlak, inşaat ve diğer sektörlerde yer alan çalışanların en önemli mali haklarından bir tanesi de kıdem tazminatı. 2019 yılında çalışma hayatında yer alan vatandaşlara ödenen kıdem tazminatı ödemelerini sizlere aktarıyoruz.

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar için çok sayıda mali ve sosyal hak bulunuyor. Çalışanların bu hakları yasalarla koruma altına alınmış uygulanma zorunluluğu bulunuyor. Çalışanların en önemli mali ve sosyal haklarının başında kıdem tazminatı geliyor. Çalışanın sigortası niteliğinde olan kıdem tazminatı belirli koşullar altında sağlanıyor. Peki kıdem tazminatını kimler alabilir? Kıdem tazminatı ödemeleri nasıl yapılır? Kıdem tazminatında en düşük ve en yüksek ödeme oranları ne kadar?İşte kıdem tazminatı konusuna ilişkin bilinmesi gereken ayrıntılar ve ödeme detayları. KIDEM TTAZMİNATI ÖDEME DETAYLARIKıdem tazminatı ödemeleri bir çalışanın işinden çıkarılması durumunda ödenir. Ancak bunun için çalışanın iş yerinde ne az 1 yıldır çalışıyor olması gerekiyor. Çalışanların kıdem tazminatı ödemeleri çalıştıkları süreler ile doğru orantılı yapılıyor. Burada önemli olan nokta çalışanların kıdem tazminatı ödemesini alabilmeleri için işinden kendi rızası dışında çıkarılmış olması gerekiyor. Yani işverenin çalışanı kovması, iş yerinin iflas etmesi gibi durumlarda kıdem tazminatı ödenir. Kıdem tazminatı ödemelerinde tavan ve taban sınırı vardır. Bu kapsamda en düşük kıdem tazminatı ödemesi bir işyerinde bir yıllık asgari ücretliye ödenir. Bu tutar brüt asgari ücret tutarında yapılır. 2019 yılı için bu tutar 2 bin 558 TL'dir. Eğer çalışan 3 yıllık bir personel ise bu tutar üçle çarpılır. Kıdem tazminatında bir yıllık en yüksek tutar ise 6 bin 17 TL'dir. Emlak365.com


Yorumlar (0)