Emtia ve Gıda Fiyatlarında Artışlar Analistlerce Ele Alındı! Kriz Devam Edecek mi?

Diğer ayandan analistler son verilerine göre pandeminin emtia piyasalarını da ciddi derecede etkilediğini açıklıyorlar.

Emtia ve Gıda Fiyatlarında Artışlar Analistlerce Ele Alındı! Kriz Devam Edecek mi?
Diğer ayandan analistler son verilerine göre pandeminin emtia piyasalarını da ciddi derecede etkilediğini açıklıyorlar. Pandeminin emtia fiyatları üzerinde etkisinin heterojen olduğunu açıklayan uzmanlar, Ocak ve Nisan aylarında enerji fiyatlarının ortalama %60 düşüş yaşadığını, metal ve gıda fiyatlarının ise sırasıyla %15 ve %10 düştüğünü belirttiler. Diğer yandan Şubat ayına geldiğimizde ise gıda fiyatlarında market raflarına yansıyan ütopik yükselişler olduğunun altını çiziyorlar.

Çin Faktörü

Çin’in endüstriyel faaliyetlerinde beklenenden daha hızlı bir toparlanmayı yaşanması ve kısıtlayıcı para politikalarına ilişkin endişelerinin azalması ile gıda fiyatlarının istikrara kazandığı, ancak ardından tutarsız yükselişlerin görüldüğünü belirttiler.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu’nun 2021 yılı için hazırladığı grafik ele alındığında gıdaların fiyatları şuanda tüm dünya genelinde bir önceki yıla göre 6 kat daha pahalı olarak kayda geçiyorlar. Bu durum ise vatandaşın cebini oldukça zorluyor.

Analistler birer emtia olarak görülen gıda ürünlerinin ve tarım ürünlerinin yaşadığı artışların enflasyonu arttırma riskine yol açtığını belirtiyorlar. Bu kapsamda denetlemeler kapsamında yapılan fiyat düşürme uygulamaları ise istikrarlı bir para politikası için gerekli görülüyor. Diğer yandan bu artışlar tüm Dünyada merkez bankalarının yeni teşvikleri vermesini veya politikalarını belirlemelerini zorlaştırıyor.

Dolar Kurunun Etkisi

Analistler küresel ananda bakıldığında ise şuan Türkiye’nin yüksek enflasyon ile mücadele veren bir imajı çizdiğini belirtiyorlar. Dolar kurunda yaşanan gelişmeler ile pratikte başarı elde edilirken hala imajın aynı olduğunu savunuyorlar.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun TÜİK kaynaklı raporlarına göre, Türkiye yıllık gıda ihracatı 16,8 milyar dolar rakamının altına inerken, yıllık ithalatı ise 1.1 milyar dolar oldu. Ton başına birim imalat için ise 429 dolar rakam sunuluyor. Analistler eğer döviz kurunu düşük tutmayı başarabilirsek, dış ticaret dengesini kurabileceğimizi belirttiler.
Yorumlar (0)