Enerji Bakanı Açıkladı: Bulunan Doğalgaz Rezervi İle Konutların 25 Yıllık Gazı Hazır!

Türkiye yeni doğalgaz rezervi bulundu haberleri ile bir kere daha sevinç yaşarken yapılan keşfin büyüklüğü de ortaya çıktı. Yeni doğalgaz müjdesi ile beraber bulunan rezervin Türkiye'de ki konutların 25 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacağı ilan edildi. Türkiye kaç metreküp doğalgaz buldu, bulunan doğalgaz rezerv değeri ne kadar, kaç yıl yeter, ne zaman kullanılacak?

Enerji Bakanı Açıkladı: Bulunan Doğalgaz Rezervi İle Konutların 25 Yıllık Gazı Hazır!

Yabancı ülkeler tarafından yapılan tüm engelleme çalışmaları ve baskılara rağmen Türkiye kendi deniz sahası alanında doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına devam ederken peş peşe gelen doğalgaz müjdeleri büyük sevinç yaratmıştı. Konu hakkında açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapıldı. 

Bakan Dönmez katılmış olduğu 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi'nde önemil açıklamalarda bulundu. Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'nin oyun kurucu hale gelmesini sağlayacak olan yeni keşifler sayesinde ekonomide de büyük bir atılım yaşanırken cari açık miktarı da büyük oranda azaltılmış olacak. 

YENİ DOĞALGAZ MÜJDESİ İLE BULUNAN DOĞALGAZ REZERVİ NE KADAR, KAÇ YIL YETER, BULUNAN DOĞALGAZ NE ZAMAN KULLANILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni müjde olarak Fiyos Limanı açılışı için düzenlenen törende ilan edilen yeni doğalgaz keşfi bir kere daha heyecan yaratmıştı. Sakarya Gaz Sahası içerisinde bulunan Tuna 1 kuyusunda 2020 senesinde bulunan 405 milyar metreküplük keşfin ardından bu seferde Sakarya Gaz Sahası'nın kuzeydoğusunda bulunan Amasra-1 Kuyusu'nda 135 milyar metreküp doğalgaz bulundu. 

Bu güne kadar keşfedilen toplam doğalgaz rezervi 540 milyar metreküpe ulaşırken konu hakkında açıklama yapan Enerji Bakanı Dönmez "Karadeniz'de, düne göre ilave rezervler bulacağımız yönünde çok daha ümitliyiz. Çok büyük bir aksilik olmadığı takdirde inşallah 2023'te bu gazı kullanıyor olacağız" diyerek 2023 yılını işaret etti. 

Türkiye'nin bugüne kadar 540 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini belirten Bakan Dönmez bu miktar ile yıllık en fazla 15-20 milyar m3 doğalgaz üretimi yapılabileceğini bununda konutlarda tüketilen doğalgazı en az 25 sene süresince karşılyacağını dile getirdi. 

Yorumlar (0)