Enflasyon Alev Aldı, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Yükseldi

TÜİK Mart ayı enflasyonu açıklandı. Açıklanan verilere göre Mart 2021 enflasyon rakamları beklentileri aşarken enflasyon 2019 senesinden bu yana ilk kez yüzde 16 seviyesini aştı. Rakamların ardından dolar kuru, euro kuru, gram altın ve çeyrek altının fiyatı da yükseldi. İşte enflasyon sonrası piyasalarda son durum!

Enflasyon Alev Aldı, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Yükseldi
Türkiye İstatistik Kurum TÜİK TEFE TÜFE Mart 2021 enflasyonu açıklandı. Açıklanan rakamlara göre ne yazık Mart ayında yükselen dolar kuru ve yüzde 10 oranında değer kaybeden Türk Lirası sonrası korkulduğu gibi enflasyon büyük bir hızla yükselişe geçti.

ENFLASYON RAKAMI 2019 SENESİNDEN BU YANA İLK KEZ YÜZDE 16 SEVİYESİNE AŞTI! 

TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarına göre Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 16,19 oranında artış gösterirken aylık bazda yaşanan yükseliş ise yüzde 1,08 olarak gerçekleşti.

Bloomberg HT tarafından 21 kurum ile gerçekleştirilen enflasyon anketi verilerine göre ekonomistlerin Mart ayına ilişkin beklentisi tüketici fiyat endeksinde yıllık artışın yüzde 16,10 artması yönünde açıklanmıştı. Enflasyon zaten yüksek açıklanan beklentileri de aşmış oldu.ENFLASYON ZİRVEYE TIRMANDI, DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞE GEÇTİ

Yaşanan yükselişin ardından ne yazık ki piyasalarda da dalgalanma yaşandı. Hem altın fiyatları hem de dolar kuru cephesinde yükseliş yaşandı. Güne zaten rakamların yüksek çıkacağı yönündeki yoğun baskı ile yukarı yönlü başlayan dolar kurunda ivme arttı.

Uluslararası piyasada ons altının fiyatında yaşanan değer kaybına rağmen iç piyasada dolar kurundan destek bulan gram altın ve çeyrek altın fiyatı yükselişe geçti.

İç piyasada yaşanan yükselişin ardından gram altın alış fiyatı 455,37 TL alış ve gram altın satış fiyatı 455,44 liraya yükseldi. Çeyrek altının alış fiyatı ise 734 lira, satış fiyatı ise 749 lira üzerinden işlem görüyor. Uluslararası piyasada ise ons altının fiyatı düşüşünü sürdürdü. Ons altının alış fiyatı 1.726,47 dolar ve satış fiyatı ise 1.726,83 dolar olarak gerçekleşti.ENFLASYON VERİSİ SONRASI DOLAR KURUNDA SON DURUM NE?

Açıklanan enflasyon rakamları sonrasında dolar kurunda yükseliş sürdü. Güne zaten enflasyonun yarattığı baskı ile yükseliş yönlü başlayan kur rakamların ilan edilmesinin ardından alış 8,1892 TL ve satış 8,1952 TL seviyesinden devam ederken Euro kuru alış 9,6259 TL ve satı 9,6387 TL ile devam ediyor.
Yorumlar (0)