Enflasyon Verileri Beklenirken Tahvil Değerleri Kafaları Karıştırdı

Haftanın ikinci işlem gününde küresel piyasalarda ABD’de gerçekleşecek olan 10 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri ile değerleme rotasyonu işlemleri piyasalarda artan bir hareketliliği beraberinde getirdi.

Enflasyon Verileri Beklenirken Tahvil Değerleri Kafaları Karıştırdı
Haftanın ikinci işlem gününde küresel piyasalarda ABD’de gerçekleşecek olan 10 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri ile değerleme rotasyonu işlemleri piyasalarda artan bir hareketliliği beraberinde getirdi. Değerleme rotasının temasının endeksleri büyük ölçüde etkilediği piyasalarda görülürken yatırımcıların değer araması gerçekleşen tahvil baskısının da piyasalarda karışıklığa neden olduğunu ortaya koydu. ABD piyasalarında hareketliliğe neden olan ABD tahvil fiyatları 9 mart sabahı yüzde 1,60 seviyesinin altından işleme başladı. Tahvil fiyatları 1,60 seviyesinin altında işlem görürken yatırımcılar beklenen enflasyon verilerine ve 10 ve 30 yılı kapsayacak şekilde düzenlenen tahvil ihalelerine yönelik gelişmeleri takip ediyor.

Tahvil İhracı 7 Yıldır Başarısızlık İle Sürüyor

Yatırımcıların ilgi odağı haline gelen enflasyon verilerinin yanında son 7 yıldır başarısız olarak gerçekleştirilen tahvil ihracına destek olacak nitelikte 10 ve 30 yıllık tahvil ihalelerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Piyasalarda görülen teknoloji hissesi satış dalgası Wall Street Endekslerinden Dow Jones endeksinin yüzde 0,97 yükseltirken, S&P 500 vadelilerinin yüzde 0,54 ve Nasdaq endeksinin yüzde 2,41 oranında gerilemesine neden oldu. Nasdaq endeksinin negatif ayrışmasına neden olan satış dalgası yatırımcıların sektörde değer aramasına neden oldu. Piyasalarda görülen hareketliliği değerlendiren AllianceBernstain Kıdemli Hisse Portföy Yöneticisi Valerie Grant, “geçtiğimiz yıl boyunca düşük performans gösteren sektör hisselerinde ralli görüyoruz ve bu da rotasyonun bir parçası” ifadelerine yer verdi.

Asya Borsaları da Değer Kazandı

Küresel piyasalarda hareketliliğe neden olan Nasdaq ve diğer ABD endeksleri 9 mart sabahında yükselişle işleme başladı. Bu yükseliş ile beraber Asya borsaları da değer kazandı. Hong Kong ve Tokyo borsaları değerlenmede ilk sırada yer alırken yüzde 3,2 seviyesine kadar gerileyen Çin endeksi devlet destekli fonlar ile güçlü performansını geri kazandı. Devlet destekli fonların ekonomide istikrarı korumak için devreye girdiğini belirtilirken, Brent petrolün varil fiyatının 70 doların altına gerilemesine neden oldu.
Yorumlar (0)