Enflasyon Verilerine Göre TCMB Aralık PPK Toplantısında Faiz İndirimi Yeni Bir Faiz İndirimi Kararı Alır Mı?

TÜİK enflasyon verileri ve 2019 yılı sonu enflasyon verilerine bakıldığında Merkez Bankası Aralık ayında gerçekleştireceği PPK toplantısında yeni bir faiz indirimi kararı alır mı? Haberimizde değerlendiriyoruz.

Enflasyon Verilerine Göre TCMB Aralık PPK Toplantısında Faiz İndirimi Yeni Bir Faiz İndirimi Kararı Alır Mı?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde Ekim ayı enflasyon rakamları yüzde 8.55 olarak duyuruldu. Ekim ayı enflasyon verilerinin de belli olması ile 2019 yıl sonu verileri için Kasım ve Aralık enflasyon rakamları beklenmeye başlandı. 

2019 yıl sonu enflasyon verilerine dair değerlendirmelerde bulunan ekonomistler, beklenti oranı yüzde 12'lik seviyenin altında kalınabileceği değerlendirmesinde bulunuyorlar. 

Peki enflasyon rakamlarında oluşan bu durum faiz indirimi kararlarını nasıl etkiler? 

ARALIK AYI PPK TOPLANTISINDAN FAİZ İNDİRİMİ KARARI ÇIKAR MI?

Merkez Bankası geçtiğimiz 3 Para Politikaları Kurulu toplantısında 1000 baz puan indirim kararı almıştı. TCMB tarafından alınan faiz indirimi kararlarının devam edip etmeyeceği konusu merak edilirken bu konuya ilişkin uzman değerlendirmesi geldi. 

Bloomberg HT'de yer alan finans programında ekonomistler, enflasyon verileri ışığında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın nasıl bir karar vereceğini yorumladılar. 

Program kapsamında açıklamalarca bulunan Bloomber HT Araştırma Müdürü Cumhur Örnek, Merkez Bankası'nın aralık ayında yeni bir faiz indirimi kararı alabileceği üzerinde durdu. Aralık ayında alınacak bir faiz indirimi kararı sonrası ise 2020 PPK toplantılarında TCMB'nin klasik yöntem olan bekle gör karar ver düzeni içinde karar verebileceğini ifade etti. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)