Enflasyonun Alevi, Faizi Ateşledi! Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları Serbest Uçuşta!

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon rakamları ile yıllık enflasyon yüzde 16 seviyesini aşarak 19 ayın zirvesine tırmanırken yaşanan yükseliş sonrası gözler faiz oranlarına çevrilmişti. Merkez Bankası Nisan ayı faiz kararı öncesi bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında da yükseliş dikkat çekti, 2021 yılının rekoru kırıldı.

Enflasyonun Alevi, Faizi Ateşledi! Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları Serbest Uçuşta!
Ekonomide yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yaşanan hareketlilik bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarına da yansıdı. Son olarak Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları son 19 ayın zirvesine tırmanarak yüzde 16 seviyesini aşmıştı.

Enflasyonun yükselişe geçmesinin ardından dolar kurunda da yukarı yönlü hareketlilik yaşanırken hem dolar kuru hem de enflasyonda yaşanan yükseliş bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını da yukarıya itti.

MERKEZ BANKASI NİSAN AYI TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ ARTIRIMI KARARI GELECEK Mİ?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından gözler Merkez Bankası faiz kararına çevrildi. Daha önce hem görevden alınan Naci Ağbal hem de onun yerine atanan Şahap Kavcıoğlu tarafından defalarca yüksek enflasyonla mücadele konusunun en önemli öncelikleri olduklarını söylemişti.

Tüm bu açıklamaların ardından Merkez Bankası tarafından yapılacak olan bir sonraki PPK toplantısı da önemini arttırdı. Merkez Bankası Nisan faiz kararı açıklaması 15 Nisan 2021 tarihinde yapılacak. Bu açıklama kapsamında alınacak karar hayati bir öneme sahip olacak. Yüzde 16 seviyesine tırmanan enflasyon oranı rakamı sonrasında alınacak faiz kararı önemini arttırdı. Naci Ağbal'ın görevden alınmadan önce yapmış olduğu 200 baz puanlık faiz artırımı ile politika faiz oranı yüzde 19 seviyesine çekilmişti.Önden yüklemeli yapılan bu faiz artırımı sonrasında yüzde 19 olarak uygulanan politika faizi nedeni ile bu toplantının pas geçilebileceği belirtilirken en kötü ihtimal ile bu oranın yüzde 19 olarak sabit tutulabileceği belirtiliyor.

VADELİ MEVDUAT HESABI REKOR KIRDI! EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikası ve enflasyonda yaşanan yükseliş dolar kuru ile desteklenince bankaların faiz oranları da yükseldi. 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20 seviyesine ulaşarak 20221 yılının rekorunu kırdı. Yaşanan yükselişin ardından bankada parası olanların faiz kazancı da rekor seviye ulaştı.Yüzde 20 en yüksek vadeli mevduat hesabı faizi olarak kayıtlara geçerken en yüksek faiz veren banka ise bu oranı uygulayan Alternatif Bank oldu. Bu orandan yararlanmak isteyen kişiler Alternatif Bank yüzde 19 olarak uygulanan orana ek olarak;

Düzenli fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda + % 0.25 oranında,

Kredi kartı alınması durumunda + % 0.25 oranında,

Sigorta yaptırılması durumunda + % 0.25 oranında,

Ekstra hesap açılması durumunda + % 0.25 oranında +1 puan olmak üzere toplamda yüzde 20 faiz oranı uygulanacak.

100 BİN LİRANIN 32 GÜNLÜK, 60 GÜNLÜK, 90 GÜNLÜK VE 180 GÜNLÜK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, KAÇ TL, 100 BİN LİRA NE KADAR FAİZ GETİRİR?

Yaşanan yükselişin ardından parasını bankada tutanlar için de iyi haber gelmiş oldu. Bu yükseliş sayesinde birikimi bankada olanlar için uygulanan faiz getirisi de arttı.100 Bin Liranın 32 günlük faiz getirisi  Bin 753 TL,

100 Bin Liranın 60 günlük faiz getirisi 3 bin 287 TL,

100 Bin Liranın 90 günlük faiz getirisi 4 bin 931 TL,

100 Bin Liranın 180 günlük faiz getirisi 9 bin 863 liraya ulaştı. Yani 100 bin lirasını 180 gün boyunca bankada tutanlar artık nerede ise 10 bin liraya yakın bir rakamda faiz kazancı elde edecekler.
Yorumlar (0)