EPDK, 18 Kuruşluk Fark İçin Uyardı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yaptığı araştırma ile İstanbul'da faaliyet gösteren 16 akaryakıt şirketinin uyguladığı fiyatlar arasında yaklaşık 18 kuruşluk farkın olduğunu ortaya koydu.

EPDK, 18 Kuruşluk Fark İçin Uyardı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yaptığı araştırma ile İstanbul'da faaliyet gösteren 16 akaryakıt şirketinin uyguladığı fiyatlar arasında yaklaşık 18 kuruşluk farkın olduğunu ortaya koydu.

Akaryakıt şirketleri tarafından akaryakıtlar üzerinde gizli zamlar koyulduğunu belirten EPDK, marka olanın değil daha ucuz olanın tercih edilmesi gerektiğini ve akaryakıt kalitesinin her markada aynı olduğunu söyledi. Akaryakıt şirketlerinde görülen 18 kuruşluk fiyat farkının yıl bazında tüketiciye 200 lira fark olarak yansıdığını söylerken sürücüleri uyardı.

1 Kuruşluk İndirim Ekonomiye 300 Milyon Lira Katkı Sağlıyor

Yaptığı açıklamanın yanında infografik ortaya koyarak sürücülere çarpıcı açıklamalarda bulunan EPDK, farklı markaların veya bayilerin sağladıkları akaryakıt kalitesinin şehirler arasında farklılık göstermediği ortaya koydu.

Her lisanslı bayide akaryakıt kalitesinin aynı olmasının ve tüm istasyonlarda aynı standartlara uyulmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatan EPDK, akaryakıt alımında görülen 1 kuruşluk indirimin ekonomiye olan katkısını 300 milyon lira olarak ortaya koydu.

Markayı Değil Ucuz Olanı Tercih Edin

İnfografik verileri kullanarak yaptığı açıklama ile akaryakıt alımında marka olan değil daha ucuz olan lisanslı işletmelerin seçilmesi gerektiğini belirten EPDK, kalitenin şehirler arasında değişiklik göstermediğini vurgularken markalaşmış işletmelerin akaryakıt fiyatları üzerine gizli zamlar koyduğunu hatırlattı.

İstanbul’da faaliyet gösteren 16 farklı markanın internette belirlenen fiyatları üzerinden yapılan değerlendirmede benzin fiyatlarının ilçe ve bayiye göre 7,16 ile 7,30 arasında değiştiğini ortaya koydu. Bir diğer akaryakıt çeşidi olan motorin üzerinde fiyat farkının daha belirgin olduğunu söyleyen EPDK, motorin fiyatlarının 6,48 ile 6,66 arasında değiştiğini belirtti.  EPDK, motorinde 18 kuruş, benzinde 14 kuruş olarak ortaya çıkan fiyat farkının yıllık bazda sürücüler içn 200 lira daha fazla harcama anlamına geldiğini söyledi. Fiyat farkının rekabet koşulları ve maiyet yapılarına göre değiştiğini belirten EPDK, 45 litrelik bir araç deposu için 1 kuruşluk indirimin 200 lira kar sağlayacağını açıkladı.
Yorumlar (0)