EPDK 81 İlde Akaryakıt Fiyatlarına Uygulanacak Fiyat Farklarını Açıkladı! Akaryakıt Ürünleri Hangi İlde, Ne Kadar Farkla Satılabilecek?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından dün açıklanan akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına dair yeni bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararı ile tavan fiyat üzerinden il bazında akaryakıt satışlarında uygulanabilecek farklı satış fiyatları belirlendi.

EPDK 81 İlde Akaryakıt Fiyatlarına Uygulanacak Fiyat Farklarını Açıkladı! Akaryakıt Ürünleri Hangi İlde, Ne Kadar Farkla Satılabilecek?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dün akaryakıt satışlarında tavan fiyat uygulamasına geçiş yapılacağını açıklamıştı. Bugün ise iller bazında akaryakıt fiyatlarında uygulanabilecek fiyat farkları belirlendi.

EPDK AKARYAKIT FİYATI DÜZENLEMESİ KARARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararına göre İstanbul için belirlenen akaryakıt fiyatları üzerinden tüm illerde uygulanabilecek fiyat farkları açıklandı. Bu düzenlemeye göre akaryakıt ürünlerine uygulanacak en yüksek fiyat farkı Van'da olacak. İstanbul'dan 32 kuruş daha yüksek fiyatla akaryakıt satışı yapılacak olan Van tavan nokta olurken 1 kuruşluk fark ile İstanbul'a en yakın fiyat Düzce ve Kırklareli'nde olacak.

HER İL İÇİN AYRI FİYAT UYGULAMASI

EPDK dün akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilerek akaryakıt ürünlerinde 17-20 kuruş dolaylarında bir fiyat indirimi meydana geleceğini açıklamıştı. EPDK il bazında farklı satış fiyatlarını da bir düzene bağlayarak her il için uygulanabilecek fark miktarını belirledi.

EPDK kararına göre açıklanan il bazlı fiyat farkları 2 ay süreyle geçerli olacak. Akaryakıt ürünlerinin fiyat hesaplamasında uygulanacak olan formül de belli oldu. Akaryakıt fiyatları nasıl belirlenecek?

AKARYAKIT FİYAT HESAPLAMASI NASIL YAPILACAK?

EPDK'nın duyurduğu akaryakıt fiyat hesaplaması formülüne göre akaryakıtın tavan fiyatı İstanbul Avrupa Yakası için belirlenecek. Bu fiyat TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi için geçerli olan fiyatın üzerine litre başı 70 kuruş ve KDV eklenmesi formülü ile elde edilebilecek. TÜPRAŞ fiyat değiştirmedikçe bu formülle akaryakıt ürünlerine zam gelmeyecek.

AKARYAKIT FİYATLARINA HANGİ İLDE, NE KADAR FİYAT FARKI UYGULANABİLECEK?

İstanbul için belirlenecek olan akaryakıt tavan fiyatı baz alınarak diğer illerdeki fiyatlar da ortaya çıkacak. EPDK tarafından yayımlanan fiyat farkı listesinde hangi ilde akaryakıtta İstanbul tavan fiyatı üzerine litre başı kaç kuruş ekleme yapabileceği belli oldu. Yayımlanan listede en yüksek fiyat farkının litre başı 32 kuruş ile Van'da, en düşük fiyat farkının ise 1 kuruş ile Düzce ve Kırklareli'nde olacağı bildirildi.Öte yandan EPDK'nın akaryakıt satışlarında fiyat belirlemesine dair attığı bu adımlar Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından tepkiyle karşılandı. Dün EPGİS bir açıklama yaparak bu kararın iptali için mahkemeye gideceklerini duyurmuştu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)