EPDK Başkanı Açıkladı: Akaryakıtta Tavan Fiyat Dönemi Başlıyor, 20 Kuruş İndirim Geliyor!

Araç sahiplerine müjdeli haber geldi! EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapılan son dakika açıklaması ile akaryakıt fiyatlarına 20 kuruşluk indirim müjdesi geldi. Akaryakıt fiyatlarına tavan fiyat dönemi nedir, benzin, motorin ve LPG fiyatlarına indirim var mı, Ankara, İstanbul ve İzmir'de benzin ve motorin fiyatları kaç TL oldu?

EPDK Başkanı Açıkladı: Akaryakıtta Tavan Fiyat Dönemi Başlıyor, 20 Kuruş İndirim Geliyor!
EPDK Başkanı EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapılan son dakika açıklaması ile yeni dönem resmen duyuruldu.

AKARYAKIT FİYATLARINA İNDİRİM VAR MI, GELECEK Mİ?

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapılan son dakika açıklaması ile "Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını korumak için akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık. Akaryakıt fiyatlarında 17-20 kuruş indirim olacak, kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satamayacak" diyerek indirim müjdesi verilmiş oldu.

Hatırlanacağı üzere 2021 yılının başından bu yana brent petrol fiyatında yaşanan yükselişin ardından benzin, motorin ve LPG fiyatlarına peş peşe zamlar gelmişti. Bu zamlar EŞEL Mobil sistemi üzerinden karşılanmış pompaya yansıtılmamıştı. Ancak vatandaş tarafından konu hakkında çok sayıda şikayette bulunulmuş, akaryakıt satış istasyonlarında zamların pompaya yansıtıldığı öne sürülmüştü.

Tavan fiyattan artık bir kuruş dahi pahalı akaryakıt satışı yapılamayacağını belirten Yılmaz ""Bugün Kurulumuz olağanüstü toplanarak hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını korumak için tavan fiyat uygulaması kararı aldı. Kararımızın ardından tavan fiyattan daha aşağı rakamlarda akaryakıt satışı, daha fazla fiyat rekabeti bekliyoruz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak dedi.

Yaşanan şikayetlerin ardından EPDK konu hakkında soruşturma açtığını duyurmuş, EŞEL Mobil sistemine rağmen zamları pompaya yansıttığı iddia edilen şirketler takip altına alınmıştı. Yapılan yeni  düzenleme ile tavan fiyat sınırlandırması sayesinde artık bu tip şikayetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.İNDİRİM SONRASI ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR DE BENZİN VE MOTORİN POMPA SATIŞ FİYATLARI KAÇ TL OLDU?

Tavan fiyat kararına göre yapılacak olan indirimlerin ardından İstanbul Avrupa Yakası'nda benzinin litre pompa fiyatı en yüksek 7,07 liraya ve motorin litre satış fiyatı ise 6,43 lira olacak.

İstanbul Anadolu Yakası'nda ise indirimin yansıtılmasının ardından benzinin litre satış fiyatı 7,08 liraya ve motorinin litre satış fiyatı 6,44 lira seviyesine çekilecek. Ankara'da benzinin pompa fiyatı en yüksek 7,13 liraya ve motorinin pompa satış fiyatı 6,49 lira seviyesine düşürülecek. İzmir'de ise benzinin litre satış fiyatı 7,16 liraya ve motorinin pompa satış litre fiyatı ise 6,52 lira seviyesine çekilmiş olacak.
Yorumlar (0)