EPDK, Elektrik Dağıtım Fiyatlarında Yüzde 17,5 İndirim Yaptı! Elektrik Faturalarına İndirim Gelecek Mi?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından elektrik fiyatlarına yönelik bir güncelleme yapıldı. Bu kapsamda elektrik dağıtım şirketlerine 2021'in ikinci çeyreğinde geçerli olmak üzere elektrikte yüzde 17,5 indirim yapıldı. Peki bu indirim vatandaşlara yansıyacak mı?

EPDK, Elektrik Dağıtım Fiyatlarında Yüzde 17,5 İndirim Yaptı! Elektrik Faturalarına İndirim Gelecek Mi?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yeni bir tarife güncellemesi yapıldı. Şirketlere verilen elektrik fiyatlarında indirim yapıldığına ilişkin EPDK kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre elektrik dağıtım şirketlerine verilecek elektriğin fiyatı yeniden belirlenmiş oldu.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından 1 Nisan 2021'den itibaren uygulanacak olan elektrik satış fiyatı açıklandı. Aktif elektrik enerji toptan satış tarifesinde düzenleme yapıldı. EPDK'nın son kararına göre dağıtım şirketleri ve görevli tedarik şirketlerine yapılan elektrik satışlarında 16,9149 kr/kWh seviyesinde birim fiyat uygulanacak.

ELEKTRİKTE YÜZDE 17,48 İNDİRİM

2021 yılının birinci çeyreğinde EPDK tarafından daha önce belirlenen fiyatlama ile 20,5000 kr/kWh birim fiyatı uygulanıyordu. Buna göre elektrik dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketlerine satılacak olan elektrikte yüzde 17,48 indirim yapılmış oldu. Şirketler yaklaşık olarak yüzde 17,5 daha ucuza elektrik satın alacaklar. Devletten ucuza elektrik satın alan dağıtım şirketlerinin maliyetleri de bu şekilde düşürülmüş olacak.

EPDK'nın son kararının devamına göre ise genel aydınlatma kapsamında dağıtım şirketlerine verilen elektriğin fiyatında ise ikinci çeyrekte herhangi bir fiyat değişimi yapılmadı. İlgili elektrik kaleminde 33,0000 kr/kWH tarifesi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında da geçerli olacak.

FATURALARDA İNDİRİM YAPILACAK MI?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan son tarife güncellemeleri ile beraber bazı kalemlerde elektrik dağıtım şirketlerine indirim yapıldı. Bu şirketler daha ucuz maliyetle devletten elektrik temin edebilecekler. Akıllara ise bu indirimin vatandaşa yansıyıp yansımayacağı sorusu geldi. Şu ana kadar bu konuda resmi veya gayriresmi bir açıklama yapılmadı. Elektrik dağıtım şirketlerinin nasıl bir fiyat politikası takip edeceği bilinmiyor. Ancak indirim yapılan kalemler üzerinde hesaplama yapıldıktan sonra kamuoyunun bilgilendirilebileceği bildirildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)