EPGİS Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Yapılan Çifte Zammı Duyurdu!

Türkiye'de bir süredir akaryakıt ürünleri fiyatlarına dair herhangi bir düzenleme yapılmazken Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından bir zam duyurusu yapıldı. Buna göre hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına zam geldi. Benzin ve motorin zammı vatandaşa yansıyacak mı?

EPGİS Benzin Ve Motorin Fiyatlarına Yapılan Çifte Zammı Duyurdu!

Küresel petrol piyasalarında petrol fiyatları bir süredir tırmanış eğrisini çiziyordu. Son günlerde meydana gelen fiyat yükselişleri ile brent petrolün varil fiyatı 70 dolar sınırına dayandı. Son yılların en yüksek seviyesi olan bu nokta petrol piyasasında tüm kartların yeniden dağıtılmasına neden oldu.

PETROL FİYATLARI FIRLADI!

OPEC ve diğer petrol üreten ülkelerin anlaşmaları sonucunda salgın riskinin üst düzeyde devam etmesine rağmen petrol fiyatlarında bir gerilemeyi gerektirecek piyasa gelişmeleri yaşanmadı. Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını etkin olduğunda petrol fiyatları adeta dibi görmüş ve bugün 70 dolar sınırına dayanan brent petrolün varil fiyatı 20 doların dahi altına inmişti.

Dünya petrol piyasasında bu gelişmeler yaşanırken Türkiye özelinde de önemli veri akışları gelimeye devam ediyor. Dolar kurunun yükselerek 8,34 TL'ye çıkması ve brent petrolün varilindeki fiyat artışı nedeniyle Türkiye'de de akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinde bir değişim meydana geldi. Bu değişimden dolayı benzin ve motorin maliyetleri yeniden hesaplandı. Yapılan hesaplama sonucunda ise her iki akaryakıt ürününe zam yapılması kararlaştırıldı.

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI AÇIKLANDI!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını rafineri fiyatlarındaki değişimlerden yola çıkarak hesaplayan resmi bir kurum olarak yeni hesaplamayı duyurdu. Buna göre hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına zam yapıldı. EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre benzinin litre fiyatına 30 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 14 kuruş zam yapıldı.

EPGİS yapılan son benzin ve motorin zammının vatandaşları etkileyip etkilemeyeceğini de açıkladı. Buna göre benzin motorin zammı pompa fiyatlarına yansımayacak. Bu zamlar Eşel Mobil Sistem gereği ÖTV'den karşılanacak. Zamların devletin aldığı vergiden mahsup edilmiş olacak.

Öte yandan EPGİS bir açıklama daha yaparak LPG Otogaz'da da fiyat değişikliğine gidildiğini açıkladı. Buna göre LPG otogaz fiyatına da 16 kuruş indirim yapıldı. Ancak yine Eşel Mobil Sistem gereği bu indirim pompa fiyatlarına yansıtılmayacak. 

Yorumlar (0)