EPGİS'den EPDK'ya Akaryakıt Fiyatları İçin Dava Açıldı! Benzin Ve Motorin Fiyatları Zamlanacak Mı?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında 18 Mart'ta tavan fiyat uygulamasına geçiş yapılması sonucu EPGİS ile EPDK mahkemelik oldular. Peki mahkeme sonucuna göre akaryakıt fiyatlarına zam gelecek mi?

EPGİS'den EPDK'ya Akaryakıt Fiyatları İçin Dava Açıldı! Benzin Ve Motorin Fiyatları Zamlanacak Mı?
Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına ilişkin olarak son dönemlerde en sert yaşanan tartışma Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) arasında yaşanmıştı. EPDK'nın akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde tavan fiyat uygulamasına geçiş yapıldığını açıklaması iki kurum arasındaki iplerin kapmasına neden oldu.

EPGİS İTİRAZ ETMİŞTİ

EPDK'nın tavan fiyat uygulamasına geçilmesini duyurmasının ardından EPGİS tarafından tepki açıklaması yapılmıştı. 17 Mart 2021'de bir açıklama yapan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, “Tavan fiyat uygulaması ile müdahale edilmek istenen rakam direkt olarak bayi karıdır. Zaten burada bir üst sınır uygulaması vardır. Buna da müdahale edilmesi demek büyük bir mağduriyet oluşmasına zemin hazırlamak anlamına gelmektedir. EPDK'nın tavan fiyat uygulaması kararına karşı ilk işimiz mahkemeye gitmek olacaktır.” demişti.

EPDK TAVAN FİYAT UYGULAMASINDA ISRARCI

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise akaryakıt ürünlerinde tavan fiyat uygulamasından vazgeçilmeyeceğini ve EPDK tarafından belirlenen tavan fiyatın bir kuruş dahi üzerinden akaryakıt ürünü satışı yapılamayacağını açıklamıştı. Bu açıklamayla sorunun müzakere veya görüşme yoluyla aşılmasına imkan olmadığı sektör temsilcileri tarafından dile getirilmişti.

EPGİS'TEN YÜRÜTMENİN DURDURULMASI VE İPTALİ DAVASI

EPGİS ise daha önce duyurduğu mahkeme sürecini bugün resmiyete ulaştırdı. EPGİS yaptığı açıklamada, “EPDK tarafından 18 Mart'ta uygulamaya sokulan, sektöre zarar verdiğine ve haksız olduğuna inandığımız tavan fiyat uygulaması hakkında dava açılmıştır. Sendika olarak talebimiz tavan fiyat uygulaması için yürütmenin durdurulması ve iptali kararlarının alınmasıdır. Daha önce EPGİS tarafından açılacağını duyurduğumuz dava bugün resmen açılmış ve tarafımızca sonucu beklenilmeye başlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

AKARYAKIT FİYATLARI ARTACAK MI?

Türkiye'de akaryakıt sektörü bu davadan çıkacak kararı büyük bir merakla beklemeye başladı. Mahkemenin EPGİS'i haklı bulması durumunda akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yürürlükten kaldırılacak ve gerçekleştirilen indirimler de vatandaşlara bir miktar zam olarak yansıyabilecek. Mahkeme EPGİS'in iddialarını haksız bulursa akaryakıt sektöründe tavan fiyat uygulaması sürecek ve bayi karları sınırlı ölçüde tutulmaya devam edilecek.

 
Yorumlar (0)