EPGİS'ten Benzine 28 Kuruşluk Zam Açıklaması! Fiyat Artışı Pompaya Yansıyacak Mı?

Son dönemde yükselişe geçen brent petrol fiyatı sonrası akaryakıt fiyatlarına bir darbe de dolar kurundan geldi.

EPGİS'ten Benzine 28 Kuruşluk Zam Açıklaması! Fiyat Artışı Pompaya Yansıyacak Mı?
Son dönemde yükselişe geçen brent petrol fiyatı sonrası akaryakıt fiyatlarına bir darbe de dolar kurundan geldi. Uluslararası piyasada brent petrol, iç piyasa da ise dolar kuru ile yükselişe geçen maliyetlerin ardından EPGİS'ten benzine süper zam haber geldi.

BENZİNE 28 KURUŞLUK SÜPER ZAM HABERİ VERİLDİ! 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan son dakika açıklaması ile benzine 28 kuruşluk zam yapıldığı ilan edildi. Yapılan açıklamada "Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 27/02/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 27 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır" ifadelerine yer verildi. Yapılan zam EŞEL MOBİL sistemi üzerinden karşılanacak ve pompaya yansıtılmayacak.EŞEL MOBİL SİSTEMİ NE DEMEK?

Ücret artışlarının sözleşmeler kapsamında sürekli güncellenmesi yerine otomatik olarak düzenlenmesini sağlayan sistemdir. Kelime anlamı olarak hareketli ölçek anlamına gelen Eşel Mobil akaryakıt fiyatları Özel Tüketim Vergisi ÖTV üzerinden indirgenmesi ya da yükseltilmesi ile ayarlanmaktadır. 17 Mayıs 2018 tarihinden bu yana ülkemizde de uygulanmaya başlanan eşel mobil sistemi ile piyasada ani yaşanan dalgalanmalar nedeni ile fiyatların sert bir şekilde düşüp çıkmasını engellemek adına uygulamaya alınmıştır.

TÜRKİYE'DE BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR, NEYE GÖRE İNDİRİM VE ZAM YAPILIYOR?

Türkiye'de akaryakıt fiyatları 1 Ocak 2005 tarihi itibari ile serbest piyasa koşullarına göre belirlenmeye başlanmıştı. Günlük dolar kuru üzerinden Akdeniz ürün fiyatları dikkate alınarak hesaplama yapılmakta olup bu maliyet rakamı üzerine aracı ve dağıtıcı firmalarının kar oranları da hesaplanarak pompa satış fiyatı hesaplanmaktadır. Brent petrol fiyatları son dönemde rekor üzerine rekor kırmış ve büyük bir hızla yükselişe geçmiş, dolar kurunda yaşanan düşüş bu nedenle pompaya tam anlamı ile yansıtılamamıştı.
Yorumlar (0)