EPGİS'ten Son Dakika Motorine 22 Kuruş Zam Açıklaması! Pompaya Yansıyacak Mı?

Uluslararası piyasada yükselen brent petrol fiyatları, iç piyasada ise yükselişe geçen dolar kuru sonrasında akaryakıt fiyatları yükseldi.

EPGİS'ten Son Dakika Motorine 22 Kuruş Zam Açıklaması! Pompaya Yansıyacak Mı?
Uluslararası piyasada yükselen brent petrol fiyatları, iç piyasada ise yükselişe geçen dolar kuru sonrasında akaryakıt fiyatları yükseldi. Benzine gelen zam sonrasında bir açıklama da motorin fiyatlarına zam hakkında yapıldı.

MOTORİNE 22 KURUŞ ZAM GELDİ! 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS tarafından yapılan yeni resmi açıklamaya göre motorine 22 kuruşluk zam geldi.

Yapılan açıklamada "Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 11/03/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 22 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır" ifadelerine yer verildi.EŞEL MOBİL SİSTEMİ NE DEMEK?

Ücret artışlarının sözleşmeler kapsamında sürekli güncellenmesi yerine otomatik olarak düzenlenmesini sağlayan sistemdir. Kelime anlamı olarak hareketli ölçek anlamına gelen Eşel Mobil akaryakıt fiyatları Özel Tüketim Vergisi ÖTV üzerinden indirgenmesi ya da yükseltilmesi ile ayarlanmaktadır. 17 Mayıs 2018 tarihinden bu yana ülkemizde de uygulanmaya başlanan eşel mobil sistemi ile piyasada ani yaşanan dalgalanmalar nedeni ile fiyatların sert bir şekilde düşüp çıkmasını engellemek adına uygulamaya alınmıştır.

EŞEL MOBİLDEN KARŞILANAN TOPLAM ZAM MİKTARI KAÇ TL OLDU?

EPGİS tarafından yapılan açıklama ile 22 kuruşluk zam tutarının eşel mobil üzerinden karşılanacağı ve pompaya yansıtılmayacağı duyuruldu.

11 Mart 2021 tarihi itibar ile eşel mobil sistemi üzerinden karşılanan zam tutarı benzin için 1 lira 10 kuruş, motorin için 92 kuruş ve LPG Otogaz için ise 89 kuruş olarak belirlendi.
Yorumlar (0)