EPGİS'ten Son Dakika Motorine Zam Açıklaması! 21 Kuruşluk Zam Pompaya Yansıyacak Mı?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş son dakika zam haberi verdi.

EPGİS'ten Son Dakika Motorine Zam Açıklaması! 21 Kuruşluk Zam Pompaya Yansıyacak Mı?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş son dakika zam haberi verdi. Motorine zam var mı, motorin zammı pompaya yansıyacak mı?

Son dönemde büyük bir hızla yükselen brent petrol fiyatları sonrasında akaryakıta zam gelip gelmeyeceği merak konusu olmuştu. Konu hakkında açıklama Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş tarafından yapıldı. Foreks'e açıklama yapan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş motorin fiyatlarına zam beklentisi oluştuğunu duyurdu. Motorinin litre fiyatına en düşük 15 kuruş en yüksek ise 21 kuruş aralığında zam beklediklerini duyurdu. MOTORİNE ZAM BEKLENTİSİ! MOTORİN FİYATLARINA ZAM VAR MI, GELECEK Mİ?Konu hakkında Foreks'e bilgi veren Aktaş "Yıl sonu için Brent tipi ham petrol için tahminimiz 75 USD civarında kapanış yapabileceği yönünde. Yurt içi akaryakıt fiyatlarında bu hafta tamamı Eşel Mobil sisteminden karşılanmak üzere motorinde tahmini 15-21 kuruş artış beklentimiz var" diyerek motorin fiyatlarına 21 kuruşluk zam beklediklerini duyurdu. Ancak zam eşel mobil sistemi üzerinden karşılanacak. Bu nedenle motorinin litre fiyatı zamdan etkilenmeyecek ve vatandaş aracına aynı fiyat üzerinden motorin almaya devam edecek. 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NE DEMEK?Ücret artışlarının sözleşmeler kapsamında sürekli güncellenmesi yerine otomatik olarak düzenlenmesini sağlayan sistemdir. Kelime anlamı olarak hareketli ölçek anlamına gelen Eşel Mobil akaryakıt fiyatları Özel Tüketim Vergisi ÖTV üzerinden indirgenmesi ya da yükseltilmesi ile ayarlanmaktadır. 17 Mayıs 2018 tarihinden bu yana ülkemizde de uygulanmaya başlanan eşel mobil sistemi ile piyasada ani yaşanan dalgalanmalar nedeni ile fiyatların sert bir şekilde düşüp çıkmasını engellemek adına uygulamaya alınmıştır. Emlak365.com

Yorumlar (0)