EPGİS'ten Son Dakika Zam Açıklaması: Benzin'den Sonra Bir Süper Zamda LPG Fiyatları İçin Yapıldı

Mart ayı zamlarla geldi 1 Mart 2021 Pazartesi günü yeni aya doğalgaz zammı ile başlayan vatandaşlara ikinci zam haberi ise EPGİS tarafından verildi

EPGİS'ten Son Dakika Zam Açıklaması: Benzin'den Sonra Bir Süper Zamda LPG Fiyatları İçin Yapıldı
Mart ayı zamlarla geldi. 1 Mart 2021 Pazartesi günü yeni aya doğalgaz zammı ile başlayan vatandaşlara ikinci zam haberi ise EPGİS tarafından verildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS tarafından yapılan resmi açıklama ile LPG fiyatlarına zam yapıldığı ilan edildi.

LPG'YE ZAM SON DAKİKA 2021! 

Pek çok araç sahibinin benzine oranla daha ucuz olması nedeni ile tercih ettiği LPG fiyatları da zam yağmurundan etkilendi.  EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre LPG satış fiyatına 26 kuruşluk zam geldi. Ancak söz konusu rakam EŞEL Mobil sistemi üzerinden karşılanacağı için zam pompaya yansıtılmayacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS tarafından yapılan duyuruda "Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 02/03/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG Otogaz’da 26 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır" ifadelerine yer verildi.EŞEL MOBİL SİSTEMİ NE DEMEK?

Ücret artışlarının sözleşmeler kapsamında sürekli güncellenmesi yerine otomatik olarak düzenlenmesini sağlayan sistemdir. Kelime anlamı olarak hareketli ölçek anlamına gelen Eşel Mobil akaryakıt fiyatları Özel Tüketim Vergisi ÖTV üzerinden indirgenmesi ya da yükseltilmesi ile ayarlanmaktadır. 17 Mayıs 2018 tarihinden bu yana ülkemizde de uygulanmaya başlanan eşel mobil sistemi ile piyasada ani yaşanan dalgalanmalar nedeni ile fiyatların sert bir şekilde düşüp çıkmasını engellemek adına uygulamaya alınmıştır.

Cumartesi günü kurum tarafından yapılan açıklamada ÖTV ayarlamaları sonrasında devletçe karşılanan ÖTV miktarları benzinde 80 kuruş, motorinde 69 kuruş ve LPG'de ise 63 kuruş olarak açıklanmıştı. Hatırlanacağı üzere 27 Şubat 2021 tarihi itibari ile benzine 27 kuruş zam yapıldığı, bu zammın da EŞEL Mobil sistemi üzerinden karşılanacağı duyurulmuştu.
Yorumlar (0)