Erdoğan Açıkladı! Dijital Para Çalışmaları Hız Kazandı

Ekonomik reform açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Hazine ve Maliye Bakanlığınca düzenlenen Ekonomi Reform Paketi Tanıtım Toplantısında açıklandı.

Erdoğan Açıkladı! Dijital Para Çalışmaları Hız Kazandı
Ekonomik reform açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Hazine ve Maliye Bakanlığınca düzenlenen Ekonomi Reform Paketi Tanıtım Toplantısında açıklandı. Tüm dünyada yayılmaya devam eden dijital para sektörüne yönelik çalışmaların Türkiye’de de hız kazanmaya başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dijital para altyapısının kurulması için gerekli olan teknolojik, hukuki ve ekonomik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada dijital para sektörüne uyum sağlamayı kolaylaştıracak, dijital dönüşüm ile ilgili konu başlıklarına yer verdi. Finansal sektörlerde istikrarın sağlanması ve finans sektörünün geliştirilmesinin temel amaç olduğunu belirtti.

Sektör Bağışıklığını Kuvvetlendirmek İstiyoruz

Finans sektörüne ilişkin temel amaçları belirttiği konuşmada Erdoğan, dijital dönüşüm ile ilgili olarak 7/24 hizmet verebilecek Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulamasının başlatılması, kamu ihalelerinin yeni bir sisteme göre yapılması ve işlemlerin dijital pazar yeri platformlarından sağlanması gibi başlıklara yer verdi.

Finans sektörünün geliştirilerek istikrarın sağlanmasını temel amaç olarak açıklayan Erdoğan, “finans sektörünün sahip olduğu gücü koruyarak sektörün bağışıklığını kuvvetlendirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Blockchain Merkezli Dijital Para Uygulamaya Koyulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dijital dönüşüm ve dijital para sisteminin oluşturulmasına ilişkin açıklama sonrası Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, dijital paralar için AR-GE çalışmasının devam ettiğini belirtti. Dijital paralara ilişkin kavramsal aşamanın tamamlandığını söyleyen Ağbal, yılın ikinci yarısında pilot testlerin yapılmaya başlanacağını duyurdu. Dijital para planlarının ilk defa 4 kasım 2019 tarihli yıllık programa gündeme geldiğini hatırlatan Ağbal, “2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” ile dijital para planlarına yönelik çalışmaların başladığı belirtmişti. Aynı zamanda programda blockchain merkezli bir dijital paranın Türkiye’de uygulamaya geçirileceğini belirlenmişti.

Dijital para programlarının oluşturulması ve hedeflere ulaşılması için ekonomi sektöründe birçok yenilemelerin reform adı altında uygulamaya geçileceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamadaki maddeler arasında  yer aldı.
Yorumlar (0)