Erkek Çalışanlar 50 ve 53 Yaşında Nasıl Emeklilik Hakkı Alınır? SGK Uzmanı Yanıtladı

Türkiye'de çalışanların çok büyük bir kesimi erkeklerden oluşmakta. Erkek çalışanlar, iş hayatı boyunca yıllarca prim ödemesi yapıyorlar.

Erkek Çalışanlar 50 ve 53 Yaşında Nasıl Emeklilik Hakkı Alınır? SGK Uzmanı Yanıtladı
Türkiye'de çalışanların çok büyük bir kesimi erkeklerden oluşmakta. Erkek çalışanlar, iş hayatı boyunca yıllarca prim ödemesi yapıyorlar. Bu prim ödemelerinin, sigortalılık gün şartının tek amacı ise emekli olabilmek. Emekli olma şartları ise kişiye ve çalışma hayatına dair detaylara göre şekilleniyor.

53 YAŞINDA EMEKLİLİK HAKKI

SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu'ya, bir erkek çalışan kendisine ait durumu aktardı. Çalışan verdiği bilgilerde "1976 doğumluyum. 1 Şubat 1992’de işe girdim. 70 gün SSK, 3700 gün de Bağkur pirimim var." ifadelerini kullandı ve "Ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu yöneltti.

Erkek çalışanın bu sorusuna yanıt veren SGK Uzmanı Ekrem Sarısu öncelikle çalışanın hangi şartlarda emekli olmaya tabi olduğu açıkladı ve daha sonra çalışanın emeklilik yaşının 53 olduğunu duyurdu.

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu açıklamasında "SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Ancak bu şartlara tabi olmak için son 1260 günü sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemeniz gerekiyor. 2029’da 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz." dedi.

50 YAŞINDA EMEKLİLİK HAKKI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu'ya gelen bir diğer başka soruda da erkek çalışan "8 Temmuz 1971 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 1 Mayıs 1988’de oldu. 10850 gün prim ödemem var. Halen çalışıyorum." bilgilerini verdi. Çalışan açıklamasının devamında ise ne zaman emekli olabileceğini sordu.

Sarısu erkek çalışanın bu sorusunu iki aşamalı olarak yanıtladı. Birinci aşamada çalışanın hangi şartlarla emekli olabileceğini açıklayan SGK Uzmanı ikinci aşamada çalışanın emekli olabileceği yaş ve tarihi açıkladı. Çalışanın sorusuna karşılık SGK Uzmanı "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 50 yaşınızı dolduracağınız 18 Temmuz 2021’de emekli olabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

EMEKLİLİK YAŞINI ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ FAKTÖRLER

Çalışan ve en erken şekilde emekli olmayı hayal eden kadın ve erkek çalışanlar için emeklilik yaşını etkileyen en önemli faktör ilk sigorta tarihi. Çalışanların ilk işe giriş tarihleri Eylül 1999 döneminden daha önceki yıllara ait ise emeklilik yaşı düşük oluyor. 2008'den sonra ilk sigortası olanlar için ise en yüksek şartı uygulanıyor.
Yorumlar (0)