Erken Emekli Olabilirsiniz! Yıl Sonu Yeni Düzenleme Geliyor

Emeklilere yıl sonu düzenlemesi geliyor. Bağkur emeklisinin önünde engel kaldırılacak ve teşvikler gelecek.

Erken Emekli Olabilirsiniz!  Yıl Sonu Yeni Düzenleme Geliyor

Erken emeklilik bekleyen çok sayıda çalışan var. Yılsonu çıkarılması beklenen yasayla 9 bin gün olan prim sayısı 7 bin 200 gün olacak.

Eksik emekli maaşı alan Bağkurlu da toplu ödeme alabilecek. Ayrıca Bağkurlu emekliler için ekstra primler ile teşvik verilmesi bekleniyor. Sosyal güvenlikte adalet komisyonu SSK’lı çalışan ile Bağkurlu arasında çalışan arasındaki gün sayısını kaldırmak istiyor.

Arada bulunan 5 bin gün için çalışma başlatılacak ve ortadaki adaletsizlik tamamen kaldırılacak. Prim ödemelerinde yapılan adaletsizliğin yılsonunda kaldırılması bekleniyor. İşçi emeklisi ve devlet memuru olarak çalışanlar 7 bin 200 gün Bağkurlularda bu süre 9 bin gün olarak verilmiş durumda.

Eğer bu durum ortadan kalkarsa Bağkurlunun önünde duran 1800 gün rahatlamaya neden olacak. Yasalaşması durumunda ise Bağkurlu 5 yıl önce emekli olabilecek. Bu da emeklilik için bekleyen birçok Bağkurlu için iyi haber demek.

Ayrıca serbest meslek sahibi olan kişilerde Bağkur primi ödüyor. Bu kişilere de iyileştirmeler geliyor. Belli şartlara uyan serbest meslek erbabı olan kişiler için primler ve teşvikler verilecek.