Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! Yaş Bekleyenler İçin Kısmi Emeklilik İmkanı

Emeklilik için yaş şartının uygulanmaya başlanması ile beraber pek çok kişi gün şartını doldurmasına rağmen yaşını beklemek zorunda kalmıştı. Çalışan milyonlarca kişinin ortak hayali olan erken emeklilik için aranılan formülü sosyal güvenlik uzmanı açıkladı. Kısmı emeklilik nedir, 55 yaşından önce emeklilik mümkün mü, kısmı emeklilik şartları neler, yaştan kısmi emekli olanların maaşı ne kadar, kaç TL?

Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! Yaş Bekleyenler İçin Kısmi Emeklilik İmkanı

Emekli olmak için aranılan prim şartı ve sigortalılık süresi şartlarını doldurmalarına rağmen yaşa takıldıkları için emekli olamayan kişilerin büyük bir bölümü erken emeklilik imkanlarını araştırmaya devam ediyor. 55 yaşından önce emeklilik tüm emeklilikte yaşa takılanların ortak hayali olarak öne çıkarken kısmı emeklilik süreçte en çok merak edilenlerin arasında yer alıyor. 

KISMİ EMEKLİLİK MAAŞI NE KADAR 2021, KISMİ EMEKLİLİK İLE NORMAL EMEKLİLİK ARASINDAKİ MAAŞ FARKI NE KADAR?

Yapılan kanuni düzenleme kapsamında emekli olmak isteyen kişilerin artık ülkemizde prim gün sayısı ve sigortalılık süresinin yanı sıra artık yaş sınırını da karşılaması gerekiyor. Pek çok kişi emekli olmak için aranılan sigortalılık süresi ve prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş engeline takıldığı için emekli olamazken Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak isimlendirilen bu kişiler EYT mağdurları olarak erken emekli olmanın yollarını aramaya devam ediyor. 

Konu hakkında öne çıkan seçeneklerden biri de kısmi emeklilik olarak öne çıkmaktadır. Kısmi emeklilik kişinin belirli bir prim gün sayısı, emeklilik süresi ve yaş sartını doldurması halinde yararlanabildiği bir haktır. 

Konu hakkında açıklamada bulunan sosyal güvenlik uzmanı Faruk Erdem erken emeklilik formülleri olarak 3600 günden emeklilik, 4500 günden emeklilik ve 5400 günden emeklilik olmak üzere 3 farklı seçenek olduğunu belirterek 3600 günden emekli olmak isteyen kişilerin 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giriş yapmaları şartı bulunduğunu belirten Erdem en az 15 senelik sigortalılık süresi bulunan ve 3600 prim günü ödemesi yapmış olan erkeklerin ve kadınların yaş şartını yerine getirerek emekli olduğunu belirtti.

5400 günden emeklilik için ise 08 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihi arasında ilk defa işe giren erkeklerin kısmi emeklilik şartlarıyla yani 4500 günden emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamış olmaları şartı aranıyor. Yine sigortalılık süresinin en az 25 yıl olması ve en az 4500 gün prim gün sayısı bulunması şartları aranacak. 

Yorumlar (0)